• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.27)
twin peaks
efsane yönetmen david lynch’in mark frost ile birlikte yarattığı twin peaks, 1990-91 yıllarında abc kanalında ekranlara gelmiş; birçok dalda altın küre ve emmy ödülü kazanmıştı. televizyon tarihinin kült dizileri arasında yer edinen ve bir dönem ülkemizde de seyirciyle buluşan yapım, toplam 2 sezon ve 30 bölüm sürmüştü. küçük bir kasabada laura palmer isimli genç bir kız öldürülmesi üzerine olayı araştıran fbi ajanı dale cooper’ı odağına alan dizi, 1992 yapımı “twin peaks: fire walk with me” isimli sinema filmiyle de bağlantılıydı.

twin peaks'in yayınlanan son bölümünde laura palmer, ajan cooper’a “seni 25 yıl sonra tekrar göreceğim” diyerek kırmızı oda’da söz vermişti. dizinin dönüşü ile ilgili birçok dedikodu da bu cümleyi esas alıyordu. lynch ve frost, twitter üzerinden yaptıkları duyuruyla, söylentilere son noktayı koydu.

dizi 2016’da ekranlara gelecek yeni sezonuyla, 25 yılın ardından dönüşünü gerçekleştirecek. yeni sezon 9 bölümden oluşacak ve showtime kanalında ekranlara gelecek. senaryoyu lynch ve frost ikilisi kaleme alacak, yönetmenliği ise bir kez daha lynch üstlenecek. hikayenin 2. sezonda bıraktığımız yerden devam edeceği ve yeni sezonun günümüzde geçeceği söylenirken; kyle maclachlan dışında orijinal kadrodan kimlerin döneceği şimdilik bilinmiyor.


 1. 1990-91 yıllarında hem yönetmen hem senarist olarak david lynch'in ellerinde yoğrulmuş toplam 30 bölümden (ilk sezon 8, ikinci sezon 22) oluşan dram - gizem - gerilim türünde bir yapımdır.

  Dizi amerikan halkı için 'ait olduğu zamanın ilerisinde' bir yapım olduğundan -sır perdeleri aralanamadan yayından kalkmış; lakin hayran kitlesinin küçük fakat oldukça güçlü olması sayesinde twin peaks: fire walk with me (ikiz tepeler: ateşte benimle yürü) adlı sinema filmi ile fbi ajanı Dale Cooper ve Laura Palmer bizlere veda etmişti. Ardında iki adet harika müzik albümü (Angelo Badalamenti - Music From Twin Peaks; Twin Peaks: Fire Walk With Me OST) ve "The Twin Peaks Tapes of Agent Cooper" adlı, dedektifimizin dizi boyunca sıkça kullandığı ses kayıt cihazının kasetleri kaldı.

  tuhaf bir fbi ajanının, daha da tufah ikiz tepeler kasabasındaki genç bir kızın cinayetini araştırmasını konu alan dizi, seyirciyi sürekli şaşırtmayı ve belli belirsiz bir huzursuzluk içinde tutmayı çok iyi başarıyor.

  Twin Peaks açılış sahnesi
  imdb sayfası
 2. gizem ve gerilim türünde bir yapım olmasına rağmen ilk sezon itibariyle izlerken huzur bulduğum dizidir. özel ajan cooper ve şerif truman'ın sherlockvari tabiatları ile de yer yer tebessüm bile ettiriyor. yazan ve yöneten^:birçok bölümü^, david lynch gibi karanlık zekalı biri olunca huzur ve tebessüm kavramları enteresan bir hal alıyor elbette.
 3. david lynch 12 ocak'ta twitter hesabından Welcome back to #TwinPeaks Special Agent Dale Cooper! başlığıyla 3. sezonun müjdesini vermişti. dizi, 2016'da showtime televizyonunda yayınlanacaktı.

  ancak 5 nisan'da yaptığı bir açıklama ile kanalla anlaşmadıklarını ve projeden çekilme kararı aldığı duyurdu. sanırım bütçe konusunda anlaşmaya varamadılar.

  oyuncular da #SaveTwinPeaks hashtagiyle yayınladıkları video ile lynch'in olmadığı bir projeye sıcak bakmadıklarını açıklayarak lynch'e destek verdiler.

  ^.^ "twin peaks without david lynch is like a sheriff station without donat" ^.^

  !---- lynch'in açıklamaları ----!
  01- Dear Twitter Friends, Showtime did not pull the plug on Twin Peaks.
  02- After 1 year and 4 months of negotiations, I left because not enough money was offered to do the script the way I felt it needed to be done.
  03- This weekend I started to call actors to let them know I would not be directing. Twin Peaks may still be very much alive at Showtime
  04- I love the world of Twin Peaks and wish things could have worked out differently.
  !---- lynch'in açıklamaları ----!
 4. lynch bugün^:16 mayıs 2015^ yaptığı açıklamada kanal ile aralarındaki pürüzlerin giderildiğini, projeye yeniden devam kararı aldığını duyurdu. oynamağa aldı hepten. her mevzuya illa bi' gizem bi' aksiyon katacak.

  @david_lynch: Dear Twitter Friends, the rumors are not what they seem ..... It is !!!
  Happening again. #TwinPeaks returns on @SHO_Network
 5. lynch abimizin bir iki twitle, bakın bakalım bu diziyi bekleyen kaç kişi var, diye yapımcıları dize getirdiği tv efsanesi. o para verilecek insanlar 25 yıl bekledi.
 6. bu diziyi birine anlatacak olsam 'efsunlu bir dizi' derdim. ama anlatmıyorum. herkes bilmesin.
 7. içine shakespeare ve yeats şiirleri serpiştirilmiş dizi

  s1 e 2

  shall i compare thee to a summer's day?
  thou art more lovely and more temperate:
  rough winds do shake the darling buds of may,
  and summer's lease hath all too short a date:
  sometime too hot the eye of heaven shines,
  and often is his gold complexion dimm'd;
  and every fair from fair sometime declines
  by chance or nature's changing course untrimm'd:
  but thy eternal summer shall not fade,
  nor lose possession of that fair thou owest;
  nor shall death brag thou wanderest in his shade
  when in eternal lines to time thou growest:
  so long as men can breathe, or eyes can see,
  so long lives this, and this gives life to thee.

  s2 e 11

  now is the winter of our discontent
  made glorious summer by this son of york;
  and all the clouds that low'r'd upon our house
  ın the deep bosom of the ocean buried.

  s2 e 12


  a drinking song - w. b yeats

  wine comes in at the mouth
  and love comes in at the eye;
  that's all we shall know for truth
  before we grow old and die.
  i lift the glass to my mouth,
  i look at you, and ı sigh.

  s2 s12

  oh, she shows the torches how to burn bright!
  she stands out against the darkness like a jeweled earring hanging against the cheek of an african.
  her beauty is too good for this world; she's too beautiful to die and be buried.
  she outshines the other women like a white dove in the middle of a flock of crows.
  when this dance is over, ı'll see where she stands, and then ı'll touch her hand with my rough and ugly one.
  did my heart ever love anyone before this moment?
  my eyes were liars, then, because ı never saw true beauty before tonight.
 8. şimdiye kadar yarım bıraktığım tek dizi. ilk iki sezon gitti bir şekilde ama son sezon pek sarmadı bir kaç bölüm izleyip bıraktım. "acaba kritik eşiğe kadar sabredemedim mi?" düşüncesi rahatsız ediyor bu aralar onun için tekrar deneyebilirim.