1. twitch ya da twitch.tv, elektronik spor ve video oyunu odaklı canlı görüntü akışı platformu. haziran 2011'de justin.tv kurucuları justin kan ve emmett shear tarafından kurulmuştur. justin.tv girişimi olarak oyunlarla alakalı içerikleri yayımlamaya başlamıştır. her ay 43 milyondan daha fazla izleyiciye hizmet vermektedir. ortalama izlenme süresi ise 1,5 saattir. şubat 2014'de abd'de internet trafiğinin en büyük dördüncü kaynağı olarak belirlenmiştir.

  eylül 2014 yılında twitch, amazon tarafından 970 milyon $ karşılığında satın alınmıştır.

  twitch oyunların gerçek zamanlı izlenmesi için tasarlanmıştır. büyük turnuvalar, elektronik spor karşılaşmaları, bireysel oyunlar ve oyunlarla ilgili sohbetler de site vasıtasıyla izlenebilmektedir. izleyici kitlesi genellikle erkeklerden oluşmaktadır. yaş aralığı 18 ila 34 arasındadır.

  twitch, android ve ios cihazlar üzerinden mobil uygulama olarak kullanılabilir hale geldi. uygulama, yatay görünümde izleme desteğine sahiptir. bunun yanı sıra mobil internet ağı üzerinden donmadan izlenmesi için düşük çözünürlükte ya da yüksek çözünürlükte izleme gibi seçenekleri mevcuttur. ayrıca canlı yayını izlerken aynı zamanda sohbet etmek mümkün hale gelmiştir.

  ayrıca diğer oyun konsolu platformları olan xbox 360, ouya, playstation 4 ve xbox one gibi cihazlardan da izlenebilmesi için gayret gösterdiklerini söyleyen twitch.tv ceo'su emmett shear, "her platformdan insanların oyun videolarını izleyebilmesi için, orada olmak istiyoruz." diyerek bu tarz girişimlerin vaadini vermiştir.

  tabi hitap ettiği kitle büyüyünce sadece oyun yayını yapılmamaya başlandı. ünlü djler de yayın yapmaya başladı. djlerin haricinde hobi olarak deri işlemeciliği ve ahşapla ilgilenen insanlar da herhangi bir oyun kanalının altında yayın açıp, altında bulundukları oyunun karakterlerinin eşyalarını, figürlerini yapıp daha fazla alıcıya ulaşabiliyorlar.

  unutmadan ekleyelim. gerek günlük giysilerini dekolteli tercih edip, gerekse de cosplay adı altında yine dekolteli giyinip dikkat çekip bağış almaya çalışan insanlar da var ne yazık ki.
 2. ruthless ladies'in, johnsmoky gibi kaliteli yayıncıların bulunduğu gamer streaming platformu. youtube'un tahtını sarsacağını söyleyenler vardır.
 3. twitch rüştünü 1. dünya ülkeleri diyebileceğimiz tüm ülkelerde ispat etmiş bulunmakta. ülkemizde de ciddi bir yayıncı-izleyici sayısı var ancak kaliteli yayıncı çok az, izleyici kalitesi yayıncıdan da kötü zaten.

  yurt dışında yayın yaparak hayatını kazanan insanlar çok fazla, maddi olarak izleyicinin destek olması konusunda çok sorun yaşamıyorlar. ancak twitch'in ücret politikası dolar bazlı olduğundan yurt dışında 4.99 dolar olan bir aylık üyelik ücreti türkiyede en son 20-25 tl idi. şu sıralar ne oldu bilmiyorum.

  ayrıca 2 sene önce yayın yaparak hayatıma devam edebilir miyim sorusuyla çıktığım yolda, 3bin takipçi civarına ulaştığımda olmayacağını fark ettim, daha doğrusu belli başlı bir şekilde yayın yapıp, biraz daha bilgiye yakın, küfre uzak kaliyim dediğim için pek iyi gitmedi işler o yüzden bırakmak durumunda kaldım.

  tabi bu tavrımdan dolayı, ikinci dünya savaşıyla ilgili bir oyun yayını yaparken, babasının ders çalıştığını düşündüğü izleyicilerimde oldu, babasıyla beraber beni takip edenler de oldu (baya adam çocuğuna chat'ten dersini çalış getirtme beni eve falan diyordu) ama nihayetinde hayatını kazanma, twitch'ten kazanılan para skalasında sınıfta kaldığımı düşündüm. tabi 3bin yerine çok daha fazla takipçiyle çok daha kolay olabilir bu dediğim ancak o kadar ilerleyene kadar kendi hayatınızı da sürdürmeniz gerekiyor bir şekilde. ayrıca 7/24 çocuk gibi ilgi istiyor, bir yandan da onu yaparım dediğinizde yan yana yaptığınız 2 işin de zamanla aksamaya başladığını görebiliyorsunuz.
  kimbo
 4. ah bir girl gamer kardeşimi krizlere sokmuslardi troll yağız türk arkadaşlar bağış yaparak orospi demişlerdi bunun üzerine yara alan genç güzel kızımızın

  i'm not orospi diye ağlaması içler acisiydi
  belit
 5. bi test edeyim dedim gayet hızlı bir şekilde çalıştı. kanalımı kurdum canlınyauın başlattım üç beş kişi davet ettim. altyapısı güçlü bir platform.

  bağış mantığı da gayet iyi düşünülmüş. kanala abone olunuyor hem kanal sahibi para kazanıyor hem de sistem. kanal sahibi vergi fatura gibi saçma sapan şeylerle uğraşmıyor.

  geleceği olan bir yapılanma, en azından yok olmaz diye düşünüyorum.
  abi
 6. canlı oyun yayını konusunda şu anlık rakibi olmayan sitedir. summit1g, lirik; türk olarak da jahrein başarılı streamerlardandır izleyin izletin.
  kup
 7. kaliteli yayıncının eleştirilmesi gereken yer midir tartışılır, zira türk televizyonlarında banallığa doymuş izleyici, tv ile kıyaslıyor ve kaliteli olduğunu düşünüyor. buraya kadar her şey normal.

  esas konu kaliteli bir community yaratmak. maalesef twitch türkiye bunu eline yüzüne bulaştırdı. eleştiriye popüler yayıncılar da dahil. (jahrein, pinti panda, can sungur vs...)