1. akp'li bakanların ve belediye başkanlarının kullanmayı bilmediği sosyal ağ.

  önce bursa belediye başkanı kendi adresinden kendine destek mesajı atmıştı: http://www.eylulgazetesi.com.tr/wp-content/uploads/2016/11/recep-altepe.jpg

  sonra keşke ben de şehit olsam diyen çevre ve şehircilik bakanı yanlışlıkla bunu yazdı: http://odatv.com/images/resimler/Cz4hdvBXcAALUqg.jpg
  ardından başka bir hesapta aynı yazı paylaşıldı: http://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2016/12/2-73.jpg

  yazık lan! biriniz belediye başkanı biriniz koskoca bakan olmuşsunuz ama hala liseli çocuklar gibi sahte hesaplardan kendinizi öven mesajlar yazıyorsunuz. hayır sizi geçtim çoluğunuz çocuğunuz dışarıda milletin yüzüne bakamaz hale geliyor sizin şu yaptıklarınız yüzüne. hele bakan bey, senin yaptığına ne demeli ''rte gönüllüsü'' nedir ya zaten bakan olmuşsun işte bırak daha ne yapacaksın.
 2. gündem yaratmada ve yaymada tehlikeli derecede başarılı bulduğum ağ. her türlü yalan haberi o anda trend olan topiclerden birine yüklerseniz, 1-2 hafta gibi kısa bir sürede herkesi ona inandırabiliyorsunuz. en kötü yanı da the guardian gazetesinden makale de gösterseniz, insanlar twitter'e güvenmeyi tercih ediyorlar (aynen yaşanmıştır).

  sevmediğim başka bir özelliği ise sahte duyarlılıklar cenneti olması. sabah telefonu eline alan kişi trend topicler arasında o gün kim öldü/doğdu ise ya da her ne önemli olay oldu ise, klişe tweetini atıyor ve işi bitiyor. en azından bitti sanıyor. 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramını unutup twitter'dan görünce "aaa bugün bayramdı dimiiii" şeklinde tepki veren kişiler var (ayyyyyyyynen yaşanmıştır). şimdi bu kişiye dışarıdan baktığınızda gördüğünüz şey "ulu vatanımızın egemenlik bayramı kutlu olsun #23 nisan #atatürk #vatan". ama aslında bu kişi o günün bayram olduğunu dahi unutmuş duyarsız, umarsız, umursamazın tekiydi.

  sevmiyorum özetle bu siteyi. hayatlarını buraya kusan insanları gördükçe de biraz üzülüyorum. elden ne gelir ki.
 3. ayda yılda bir siyasi analizlerini sevdiğim bir kaç analistin yazılarını okumak için açtığım twitter hesabımda bir bildirim gördüm. tuhaf bir tip beni takip etmiş ve profil fotoğrafının altında aynen şöyle yazıyordu; "aşkla sevişen, şiir boşalan bir adam." halet-i ruhiyeni sikeyim be adam... adam cinsel açlıkla edebiyatı saçma sapan bir tarzda harmanlamış ve kendince twitter üzerinden çiftleşme çağrısı yapıyor. twitter hesabımı nick üzerinden açtığım için isimsiz bir hesap. garibim belli ki beni de vajinası olan bir varlık zannederek takip etmiş.

  twitter'ın hayatıma en büyük katkısı yeryüzünde yaşayan ne kadar çok embesil olduğuna şahitlik etmemi sağlamasıdır. twitter'ın kuruluşuna, onu ortaya çıkartan fikre ve konseptine karşı değilim. sonuçta sosyal bir platformu kullanıcılar şekillendirir. ne kadar dahiyane bir fikirle ortaya çıkarsan çık kullanıcı kitlesi embesilse platform kaçınılmaz şekilde dejenere olacaktır.
 4. beş senedir kullandığım fakat iki ay önce hesabımı kapatarak veda ettiğim sosyal ağ sitesi. peki neden?

  1. son zamanlarda her tweetin altında çıkan sponsorlu reklam bağlantıları... yetti be, parasız site diye üzerimden zorla para kazanmayı bırakın. üyelik ücreti koysanız daha samimi olursunuz, emin olun.

  2. twitter kullanımı arttıkça fake haber üretmek ve yaymak daha kolay hale geldi. bireysel hesapların, gönüllü muhabir hesaplarının güvenilirliği azaldı. dolayısı ile tekrardan ana akım hesapların eline düşmüş olduk. alternatif haber alma fikri darbe aldı.

  3. twitter'daki tiplerden (popülarite peşinde koşanlar, bilip bilmeden yorum yapanlar, kendini uzman zannedenler, cinsellikten başka amacı olmayanlar, kötü niyetli troller, futbol holiganları vb.) uzun uzun bahsetmeyeceğim. bu kadar sinir bozucu insanın neden her gün gözümün önüne gelmesine izin vereyim? takibi bırakmakla olmuyor, retweet oluyor ya da ifşa tweetleri oluyor, "ne çok pislik var memlekette" demekten bıktım artık. evet belki de gerçeğe gözümü kapatıp kaçtım. ama benimki de can be kardeşim! evet kötü insan oranının ne kadar yüksek olduğunu biliyorum zaten ama bu kötülüğe doğrudan şahit olmayayım be artık!

  4. twitter'da oluşan yapay ilişkiler ve bunların oluşturduğu kıstas ve normlar... insanlar birbirlerini mention'ı başa mı yoksa sona mı aldığı, takibi bırakırken direkt unfollow mu yoksa block-unblock mu yaptığı, following/follower oranına göre eleştiriyorlar ya da takdir ediyorlar. ne kadar saçma!

  5. geçen yüzyılın sonuna doğru hayatımıza giren siberkültürün esasında demokrasi ve özgürlüğe dayalı değerlerinin bu yüzyılda yavaş yavaş işlevsiz kalması... örneğin bir kitap var elinizde ya da bir tv kanalı seyrediyorsunuz, gidebileceğiniz maksimum mesafe ya yine o yazarın kaleminden çıkan bir sonraki sayfayı elinizle çevirmek ya da rtük ve medya patronlarının onayladığı başka bir tv kanalına kumanda ile geçiş yapmaktı. ama siber ortamda istediğiniz linke tıklayarak oluşturulan diğer içeriklere erişmek ya da kendiniz bir içerik oluşturmak böylece daha demokratik ve özgürlükçü bir siber ortamda bulunmak gibi bir seçenek oluştu. lakin bu yüzyılda ise, sansür, yasalar, siyaset ve sermayenin baskıları, troller aracılığı ile sosyal ağlardaki operasyonlar baş gösterdi. dolayısı ile artık hiçbir içerik, hiçbir link, hiçbir video demokrasi ve özgürlüğe çıkmıyor. türkiye'de ise bok çukuruna çıkıyor.

  işte bu sebeplerden dolayı kademeli olarak bir zamanlar işlevleri ile bizi şaşırtan sosyal ağlardan çekilmeye karar verdim ve ilk adımı twitter'da attım.
 5. şu an ortalıkta kol gezen bir virüse sahip sosyal medya platformu. bir çok twitter hesabına @twitter'la başlayıp bir sayıyla devam eden bir kullanıcıdan "üzgünüz hesabınız kilitlendi" cümlesiyle başlayan bir direkt mesaj gönderiliyor. mesajda bulunan linkte tıklandığında ise hesabınızdan birkaç tweet paylaşılıyor, kullanıcı adınız, biyografiniz ve profil resminiz değiştiriliyor. dalgınlık yapıp tıklamamanız tavsiye edilir. şifreyi değiştirmek ne kadar işe yarar bilmiyorum ama başına gelenlerin şifrelerini değiştirmelerini tavsiye ediyorum.
  jimi
 6. Bugün özgüvenimin ciddi biçimde kırıldığı mecra. Sebebi twitter değil; twitterı kullanan kötü insanlar.

  Hayatımda ilk kez bu gece sosyal medya üzerinde lince uğradım.

  Olay şu şekilde: twitter'da bir video paylaşılmıştı. Videonun içeriğinde giresun'da bir markette, etrafta kimsenin bulunmadığını görünce iki ihtiyar çift birtakım cinsel hareketlerde bulunuyorlar.

  İşte bu video, twitter'da şakalar, komiklikler, espriler eşliğinde yayınlanmış. ben de bu olayı eleştirdim. Görüntüleri ifşa edenlerle tartıştım ve yaptıklarının özel hayatın gizliğini ihlâl olduğunu, mahkeme kararı olmadan kaydedilen görüntülerin paylaşılamayacağını, bunun hukuken yanlış olduğunu söyledim. Ama hepsi birden beni linç etti.

  4 saattir epey kötü hissediyorum. Aslında twitter gibi bir mecrayı önemsememek gerek ama ben malesef çabucak etkileniyorum. Haklı olduğumu bilmeme rağmen özgüvenim aşırı derecede kırıldı.

  Okumak isterseniz link: https://twitter.com/sosyal_liberal/status/773997390529454080

  O kadar gururum kırıldi ki, birisi beni hukuk bilmemezlikle suçladı, bir başkası cahil dedi. Sonra aralarından çok takipçisi olan biri beni engelledi ve ardımdan “bunun yüzünden ilk kez bir CHP'liyi blockluyorum” yazdı. (benim CHP'li olduğum kolayca anlaşılıyor twitterda çünkü)

  Bi tanesi “takipçi arttırmak için duyar kasıyor” dedi. Çoğu küfür etti, duyarını s*keriz falan dedi. Ve aynı kişilerin çoğu sonradan engelledi.

  Biri önce kendi kendine tartışmaya katılıp sonradan kibirli bir tavırla “beni bu mentiondan çıkartın” dedi. Sanki ben sokmuşum gibi.

  Biri de “Tartışmaya değer vasıfta biri olduğunu düşünmüyorum” dedi.

  Böyle insanlar karşısında haklı olunduğu hâlde ezilmek çok kötü bir duygu. Bu toplumdan nefret ediyorum.
 7. açıp okumaya korktuğum site. ne zaman acsam başka bir felaket ve dram haberi ile karsilacagimi hissediyor ve çoğunlukla hakli çıkıyorum.
 8. ben bir kere açtım bunun hesabını , bir saat dayanabildim. arkadaş insanlara bakıyorum yüzlerce kişi takip ediyorlar , o entry akışını nasıl takip ediyorsunuz siz. üç beş haber kanalı , bir iki yazar , bir iki müzik grubu bir de ablamı takip ettim , ulan hangisini okuyacağımı şaşırdım. her sayfayı yenilediğim de bissürü yeni entry geliyor . akla zarar yemin ederim.
 9. nedendir bilmiyorum ama an itibariyle girilemeyen site.
  kötüye yormayayım diyorum ama geçmiş dönemlerde şu andaki iktidarın bazı uygulamaları aklıma gelince ister istemez kıllanıyor insan.
 10. eskiden sosyal ağ kategorisinde iken artık haber kategorisinde olan uygulama
  sebebi ise sosyal ağda 1. olamaması