ubik - philip k. dick - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.25)
ubik - philip k. dick
bilimkurgunun büyük ustası philip k. dick'den yaşam, ölüm ve gerçeklik üstüne bir başyapıt daha... ben ubik'im. evrenden önce ben vardım. güneşleri ben yarattım. yaşamları ve yaşanacak yerleri ben yarattım; onları buraya getirdim ve onları oraya koydum. benim istediğim gibi davranırlar, ben ne dersem onu yaparlar. benim sözüm ve adım asla söylenmedi, kimse bilmez benim adımı. bana ubik diyorlar, ama adım bu değil. ben varım. her zaman var olacağım.


 1. pkd her zaman gerçeklikle uğraşmıştır ve bu kitap istisna değil. aksine bu takıntısı burada daha yoğun ve sonu itibariyle neyin gerçek olduğunu anlamışsanız şanslı sayılabilirsiniz. o nedenle okuyabileceğiniz en beyin bulandırıcı sci-fi için hazır olun. sessiz bir oda ve boş bir zaman ayarlayın. gerçi uçakta okuyan birinin yere inince yaşayacağı tereddütleri de görmek isterim. :)

  beyin bulandırıcıyı iyi anlamda söylüyorum. yoksa bir an bile sıkıcı olmayan, bırakamayacağınız bir kitap olacak. bir de detayları çok güzel. sözlü kavga eden kapılar, gelecekte giyilen saçma sapan giysiler göreceksiniz öyle ki kot pantolon kazak ikilisini tuhaf bulmuşlardı.

  !---- spoiler ----!

  konu kısaca şöyle:
  telepatlar ve bunlara zıt olarak durdurucular var. durdurucular şirketini bay runciter, bazen konuşabildiği yarı-yaşamdaki ölü eşi ile beraber yürütüyor. bir gün zor zamanlarında ay'da gerçekleşecek bir görev alıyorlar. joe chip (anlatıcımız) ve on bir durdurucu ile bir ekip kurarak aya gidiyorlar. bunlardan biri pot adında gücü tam bilinmeyen tehlikeli biri. sonradan ay görevinin telepatların başkanı bay harris'in kurduğu bir tuzak olduğu anlaşılıyor ve büyük bir patlama oluyor.
  burdan sonra ipin ucu iyice kaçıyor. joe zamana karşı bir mücadele vermeye başlıyor. çünkü çevresindeki herşey eskiye dönmekte, bozulmakta. ve onun ubik'i bulması gerek.

  sonu ile ilgili teoriler. ==ağır spoiler==

  1) runciter yaşıyor joe ve ekibi yarı yaşamda. bu geçerli bir olasılıktı ta ki runciter joe chip parası bulana kadar.

  2) herkes yarı- yaşamda runciter dahil. bu da olabilir ama o zaman de ay'da onları kim soğutucuya koymuş olabilir?
  gerçi yarı-yaşamda olan hiç sinyal alamadıkları birinden bahsetmişlerdi. bu durumda o yaşıyor ve diğerlerini soğutucuya o koydu. yine de bir başka problem jory'nin runciter'i neden göremediği. eğer o da başından beri herkes gibi ölüyse jory2nin onu da görmesi gerekirdi.

  3) runciter sonradan ölmüş olabilir. joe gibi öldüğünün ve yarı-yaşama konulduğunun farkında değildir. sonra ella'nın yerini alan joe ona yardım etmek için parayla iletişime geçer vs. bence şimdilik en mantıklısı bu çünkü bütün o runciter'in duvar yazılarını tv reklamlarını açıklayabilmemiz için dışardan iletişime geçmeye çalıştığını kabul etmeliyiz.

  4) hepsi joe'nun kafasında olup bitiyor. aslında dairesinden hiç çıkamadı, çünkü kapı için bozukluk bulamadı. ubik de aslında dairenin temizlik spreyi. sıkılınca joe gerçekliğe dönüyor. (bunu gördüğümde hoşuma gitmişti ki normalle "her şey rüyaydı" durumlarını sevmem. )

  !---- spoiler ----!