• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (6.27)
üç maymun - nuri bilge ceylan
küçük zaafların büyük yalanlara dönüşerek parçaladığı bir ailenin gerçeği örtbas ederek her şeye rağmen bir arada kalma çabası. altından kalkamayacağı acılara ya da sorumluluklara maruz kalmamak adınagerçeği bilmek istememek, onu görmemek, duymamak, hakkında konuşmamak ya da günümüz tabiriyle “üç maymun”u oynamak, onun varolduğu gerçeğini ortadan kaldırır mı?
  1. çok ağır film.
    sanatsal olarak çok iyi bir film oyunculuk olarak bakarsak filmin büyük bölümünü hatice aslan sırtlanmış diğer oyuncular için fazla bir yoruma gerek yok. filmin sonunda acaba bu aile ne kadar daha böyle üç maymun oynamayı sürdürecek merak konusu,tabi sadece üç maymun konusu değil para için özgürlüğünü satmak da filmde dikkat çekiyor.
  2. nuri bilge ceylan kronolojisinde sona bıraktığım film idi. son iki film bir zamanlar andolu ile kış uykusu'nda çıta artık o kadar yukarı çıkmıştı ki üç maymun için elbette beklentim o kadar çok yüksek değildi ama uzak ve iklimler'in hatta kasaba'nın gölgesi'nde kalacağını da düşünmüyordum. bir gerçeği gün yüzüne çıkaran nuri bilge için söyleyebileceğimiz; eğer işin içinde rus öyküleri yoksa eğer işin içinde sanat tarihi öğelerini fotoğrafçılığını konuşturarak ekrana yansıtmıyorsa; bireysel yaratacılığı malesef olamayan sanatı mühendis kafası ile çözümleyebilen bir yönetmen olduğunu söyleyebiliriz. bu filmi de kurtaran ercan kesal'ın oyunculuğu olmuş. yavuz bingöl malesef, hatice aslan malesef, genç oyuncu eh işte, havada kalan senaryosu, sıradışı olmayan fotoğrafçılığı ile olmamış olamamış bir film.
  3. iklimlerle beraber en beğendiğim nbc filmi. insanın kendisine reva görüleni başkasından çıkarması olgusunu oldukça karanlık bir atmosferde aktarmış reyis. yavuz bingöl, hatice aslan ve ercan kesal'ın sahici oyunculukları, nbc reyisin güzel bir iş çıkarmasına yardım ve yataklıkta bulunmuş.

    edit:yazım