uçurtma avcısı - khaled hosseini - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.43)
uçurtma avcısı - khaled hosseini
emir ve hasan, kabil'de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk... aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen emir'le hasan'ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: emir, ünlü ve zengin bir işadamının, hasan ise onun hizmetkârının oğludur. üstelik hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, hazaralara mensuptur.

çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır. sovyetler işgali sırasında emir ve babası ülkeyi terk edip california'ya giderler. emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. her şeye rağmen arkasında bıraktığı hasan'ın hatırasından kopamaz.

uçurtma avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakârlıkları ve yalanları... daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan uçurtma avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor.

uçurtma avcısı'nda anlatılan olağanüstü bir dostluk. bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsü...


 1. kitap hakkında çok övgü duyduğum halde okumak isteyip de okuyamamıştım bir türlü, geçenlerde denk gelip filmini izledim ve çok etkilendim. dostluk için savaşan, arkadaşına verdiği sözü tutmak için her şeyi göze alan o hazara çocuğu izlediğimde ağlamamak için kendimi zor tuttum ama filmin sonunda gözüme biraz toz kaçtı galiba. kitabını da mutlaka okuyacağım ve fırsat bulan herkese filmi de kitabı da tavsiye ederim.
 2. bana afganistani sevdiren, o coğrafyaya bakış açımı değiştiren kitap.
 3. bir psikolojik savaş örneği , bir kara propaganda örneğidir.

  yazar küçük yaşta ülkesinden kaçmış elit bir ailenin oğludur.ülkesiyle herhangi bir bağı kalmamış , ülkesi işgaller altındayken lüks ve üst düzey bir yaşam sürmüştür.

  yazarın etnik aidiyetini göz önüne alınca ; en değme faşizan kitaplarda dahi bulunmayan etnik bir nefret içermektedir.kitabın yazıldığı dönem amerika'nın afganistan'a özgürlük ve demokrasi götürdüğünü (!) söylesem daha inandırıcı olur sanırım.
 4. okurken sık sık kendime gelebilmek için, gözyaşlarımla, ara vermek zorunda kaldığım muhteşem bir kitaptı.
 5. duygusallığı ve coşkuyu zirvede yaşatan kitap. inanılmaz derecede sürükleyici ve hayata birçok şey katıyor.
 6. sevdiğim bir öğretmenim okumamı tavsiye etmişti. ne o öğretmenimi unutabildim, ne de bu kitabı. dostluğa dair güzel bir yol, acılarla ve savaşla büyümüş iki farklı çocuk ve geçen zaman. kısacası güzel bir kitaptır.
 7. keyifle okunan bir kitap. herkese tavisye ederim.

  !---- spoiler ----!

  "çocuklar boyama kitabı değildir, onları en sevdiğin renge boyayamazsın."

  !---- spoiler ----!
 8. !---- spoilerımsı ----!

  harika bir kitaptır kendileri. içinde arkadaşlık ilişkileri, akrabalık ilişkileri, farklı bir kültüre alışmadaki sıkıntılar, savaş ortamında bir ülke vs. barındırır. ee bir roman daha fazla ne versin ki zaten.

  !---- spoilerımsı ----!
 9. okurken ağlanan kitaplardandır. okuduğum zaman ^:4 sene önce^ beni epeyce etkilemişti. popüler kitapların içinin boş olduğu düşüncesinin ne kadar yanlış olduğunu da göstermiştir bana.
 10. kitabı sevdim de çok şeyden nefret ettim aynı anda.