ukrayna - youreads 1. 3 senedir tatillerimi geçirdiğim çok güzel bir ülke.

  2014' e göre enflasyondan dolayı fiyatlar biraz yükselmiş olsa da türkiye' deki fiyatlar ile karşılaştırınca hala ucuz bir ülke. (ev kiralarını hariç tutuyorum burada)

  gittiğim, gezdiğim yerler;
  odessa : ilk göz ağrım.. karadeniz kıyısında bir liman kenti.. haliyle ekonomisi deniz ticareti üzerine kurulmuş.. ayrıca çok güzel ve uzun bir sahili olmasından dolayı, yakın çevrenin yazlıkçıları ve kaliteli beach clubleri - ve güzel kızları-dolayısıyla turizm gelirleri de var..

  kiev : başkenti... tarihteki ilk rus ülkesinin (kiev knezliği) kurulduğu yer. dyneper nehrinin ortadan böldüğü ve muhteşem manzaraları ile tarihi ve modernliği aynı anda yaşayabileceğiniz bir yer. metro sistemi ile, havaalanı dışında, şehrin her yerine gidebilirsiniz. nehir kıyısındaki plajlar anlatmakla bitmez...

  harkiv : kiev' den önceki başkenti.. rusya ile sınır komşusu. kışın gitmek zorunda kalırsanız bayağı bir üşüyeceğiniz, yazın kısa süren mevsimde keyif alabileceğiniz bir şehir.

  sumi : rusya' ya sınırı olan bir başka şehir.. küçük ama sevimli olmakla birlikte, şehrin ortasından geçen nehir ve şehrin etrafındaki göller ile çok güzel bir doğası var..

  bu seneki durağım lviv olacak.. orası ile ilgili gözlemlerimi daha sonra yazarım.

  ukrayna ve ukraynalılar hakkındaki fikrim ise, türkiye'nin 1970 ler sonu 80'ler başı ile günümüz arasında sıkışmış arada-derede bir ülke.. insanları çok soğuk değil, yardımseverler, ancak polisleri çok kaba ve ürkütücü... eğer bir gün türkiye' den gitmek zorunda kalırsam, yaşayacağım tek memleket ukrayna olur.

  edit: olmadı lviv.. tekrar odessa seferine çıktım.. bu sefer hayırlı bi iş için.. yaklaşık 1,5 sene önce ayrıldığım kız arkadaşımla barıştık tekrar ve sonbahar' da nikahımız var... sevincimi paylaşayım istedim..

  edit 2: 2014 yılında gittiğimde, camel sarı fiyatı 17 grivna idi, yaklaşık 1.90 tl ya tekabül ediyordu. şimdi 30 grivna olmuş (yaklaşık 4 tl) %100 civarı artmış ama hala bize göre ucuz..
  şampanya 65grivna'dan (yaklaşık 7.20tl) 90 grivnaya (yaklaşık 12tl) çıkmış..gözle görünür bir enflasyon var ukrayna' da..