umudumuz şaban - kartal tibet - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
umudumuz şaban - kartal tibet
kovboy filmlerine hayran şaban'a istanbul'da amcasının kahvesi miras kalır. istanbul'un bir gecekondu mahallesindeki kahveye vardığındaysa arazi mafyasının hesaplaşmasını görür, olay yerine gelen polis kendisini katil diye gözaltına alır.
şaban içerideyken adı "mafyayı bitiren adam" olarak mahallede yayılır. hapisten çıktıktan sonra da arazi mafyasının adamı olan muhtar yaşar yerine aday gösterilir.


 1. süleyman demirel'in taklit edildiği seçim konuşmasıyla ünlü film ayrıca adıyla "umudumuz karaoğlan" sloganına da gönderme yapıyor. yalnız keşanlı ali destanı'na senaryo anormal derecede benzemekte:

  !---- spoiler ----!

  * mahalleyi haraca kesen babayı öldürmekle suçlanıp tutuklanan kahramanımız.

  * hapisten çıktıktan sonra mahallede "bizi kurtardı" diye kahraman gibi karşılanıp muhtar seçilmesi (nedense keşanlı ali hileyle muhtar seçilirken burada hileyi eski muhtar yapıyor, sanırım şaban'ın masumiyetine yakıştıramadılar).

  * mahallede yolları yaptırıp okul açan kahramanımızın (bunu da müteahhidi kazıklayarak yapıyor, ali gibi haraç toplamıyor), bu arada mahalleyi ele geçirmek isteyen müteahhidin kızını kaçırması (keşanlı kendi sevgilisi zilha diye kaçırıyor, hatta zilha'yı da kendi gelinine benzeten müteahhit ol sebeple kendisini oğluna almıştı).

  * müteahhidin son numarası olan gerçek katil, katılın kahramanımızın düğününü basması ve kahramanımızın ilk kez ciddi bir çatışmaya girmek zorunda kalışı...

  aslında keşanlı ali tam bir anti kahramandır, iyi biri değildir, ama şaban'a bunları yakıştıramamışlar belli ki...

  !---- spoiler ----!