umutsuzluk - youreads 1. umudun olmaması. negatif - pozitif mevzusu yok yani. negatif umut olmaz zaten. sadece umutların sıfırlanması vardır.

  umutsuzluk bir önyargısızlık durumudur bana kalırsa. önyargı mesafe-kaldırmaklık ise umutsuz insan uzakta hisseder kendini. dışarıda hisseder. fakat sadece dışarıda olanlar varolur.
 2. her şeyi sekteye uğratabilir. umut olmayınca,' anlam' da çok varmış gibi görünmez bana kalırsa; anlamlandırabilmenin ilk evresi, anlayabilmeyi ummaktır.

  'Ummak' fiil olarak çirkin bir kelimeyken, 'umut' isim olunca güzel, u/mutluluk olunca bir saçma güzel. umutsuzluk ise soğuk.
 3. umut sadece eziyetin süresini artırır. (bkz: nietzsche)
 4. franz kafka'nın açıklığa kavuşturduğu durum.

  umut olmasına var, sınırsız denecek kadar umut var, ama bizim için değil.
 5. hiç bir beklentinin olmaması demektir, hiç bir hayalinin olmaması demektir... çok şey umut ettim 21 yıldır sadece umut ettiğim ile kaldım o yüzden umut etmiyorum artık ettiğimle kalınca daha çok üzülüyorum sanırım yeni dünya düzeninde umut edilecek bir şey yok.
 6. Bir bakış açısına göre " basit bir hata" dır.

  Stüdyo ya da canlı kayıtların hiçbirinde yok; fakat demo kaydında, şarkının sonunda bir konuşma var. Bu konuşma Patrick Curry tarafından, Tolkien hakkında yazılmış bir kitap olan "Defending Middle-Earth"ten bir pasaj aslında. Şu şekilde:

  "Despair is for people who know, beyond any doubt, what the future is going to bring.
  Nobody is in that position.
  So despair is not only a kind of sin, theologically, but also a simple mistake, because nobody actually knows.
  In that sense there always is hope."

  ("Umutsuzluk, geleceğin ne getireceğini hiçbir şüphe olmaksızın bilen insanlar içindir. Ve kimse bu pozisyonda değildir. Dolayısıyla umutsuzluk sadece teolojik açıdan bir günah değil; aynı zamanda basit bir hatadır. Çünkü aslında kimse (olacakları) bilmez. Bu anlamda, her zaman umut vardır.")
 7. umutsuzluk ziyade olsun.