üniversiteye yeni başlayacaklara tavsiyeler - youreads 1. hocalar peygamber, tanrı, uçan spagetti canavarı değiller. gözünüzde büyütmeyin. ders kitaplarının yanında onları da sorgulayın. kitaplarda yazılanların hepsi doğru olmadığı gibi hocaların söylediklerinin hepsi de doğru değil.

  bir gün öyle bir gün böyle olacaklar. içlerinden deli olduklarını itiraf edenler bile çıkacak. homo akademisyusların da insan olduğunu unutmayın.

  kendi rezil egolarını sizle tatmin etmeye çalışabilecekleri karşınıza çıkabileceği gibi bir de sizi getir götür, kitaplık düzeltme, sınav kağıdı okuma, hatta şarj aleti aldırma, fotokopi çektirme... gibi angaryalarında kullanmak istiyecekleri de karşınıza çıkabilir. kendinizi kullandırmayın.

  kendi siyasi görüşlerini size empoze etmeye çalışacak bir çoğu. siz, siz olun.

  bir kısmı size zorla kitap satacak, muhtemelen de kendi kitabını. içeriğinde yarar görmüyorsanız almayın. şikayet edin. üniversiteler ticarethane değildir.

  bir sorun olursa gidin konuşun. boş vermeyin. en az 4 sene yüz yüze bakacaksınız.

  sözlü ya da fiziksel tacize uğrarsanız, dersten kalırım, okuldan atılırım korkusu ile susmayın. bunca avukat bunca dernek bunca medya bunca insandan size inanacak ve yanınızda olacak kesinlikle ve kesinlikle birileri olacak.

  çok iyileri de var hocaların muhakkak, umarım siz onlarla karşılaşırsınız.

  hocalardan korkmayın.

  üst sınıfların çok zor dedikleri bir ders size kesinlikle en kolay ders gelebilir. ön yargılı olmayın. herkesin zeka ve yeterliliği, algı ve ilgisi farklı unutmayın.

  gezin, üniversite bitince nah gezersiniz.

  burs çıkmamışsa ve çok zenginseniz şerefsizlik yapıp da yanlış bilgi girerek burs alıp bir fakirin hakkına girmeyin. insan olun. hak gözetin.

  umarım seveceğiniz bir bölümdesinizdir ve okurken o bölümden ve ileride sizi dahil edeceği meslekten soğumazsınız. umarım güzel bir 4 yıl geçirirsiniz. okulu uzatmayın.