ustav republike hrvatske - rajko grlic - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.50)
ustav republike hrvatske - rajko grlic
saygın bir öğretmen olan orta yaşlardaki vjeko, eşcinselliğini geceleri makyaj yapıp kadın kıyafetleri giyerek yaşayan bir adamdır. bir gece gay olduğu için dövülerek hastanelik olan vjeko’ya aynı apartmanda oturduğu hemşire maja yardımcı olur. bu zor zamanda maja, vjeko’nun yatalak babası hrovoje bakar. maja yardımları karşılığında, ondan polis kocası ante’ye hırvat anayasasını ezberletmesi için yardım ister. sırp kökenli polis ante ile hırvat milliyetçisi vjeko’nun anlaşması hiç kolay olmaz.
 1. Hırvat Cumhuriyeti Anayasası (The Constitution) 2016 yapımı Hırvatistan’da aynı apartmanda yaşayan; ırk, kültür, din, cinsel yönelim yönünden farklı dört kişinin birbirleri ile olan iletişimlerini anlatan bir Hırvat filmi.

  Enteresan karakterlerden oluşan yer yer sert yer yer çok naif bir film. Son yıllarda izlediğim Balkan ya da özelinde eski Yugoslavya kökenli ülkelerden çıkan filmleri büyük bir zevkle izliyorum kendi adıma. Özellikle milliyetçilik (hadi aşırı milliyetçilik ya da ırkçılık diyelim) eleştirisinde son derece başarılı işler yapıyorlar. Çünkü Yugoslavya'nın parçalanması sürecinde yaşanan savaş, şiddet ve nefret ortamıyla palazlanan aşırı milliyetçilikten çok canları yandı ve hala da yanmaya devam ediyor ne yazık ki. Dünün komşuları bugünün düşmanları oldu. Bu yüzden filmdeki kesişmeleri her anlamda dikkatle analiz etmek gerek. Sürprizli ve aksiyonlu filmlerden hoşlanan izleyicilere pek hitap etmediğini baştan söyleyeyim. Ama karakter analizlerinden hoşlanan, politik hiciv ve kara komediye salınan filmlerden hoşlanıyorsanız izlemenizi "şiddetle" öneririm.

  !---- spoiler ----!

  - Vjeko: ayrıca bilmelisin ki hırvatların çoğu böyle hissediyor.
  - Ante: hırvatların çoğu böyle hissediyor dedin. o halde artık buna ihtiyacınız yok (anayasa kitapçığını fırlatır). yeni bir anayasaya ihtiyacınız var. yeni bir devlet için. sırpsız, müslümansız, çingenesiz, arnavutsuz, ibnesiz. bunun için iyi şanslar.

  !---- spoiler ----!

  !---- spoiler ----!

  - Vjeko: kocan sana dünkü konuşmamızdan bahsetmiş.
  - Maja: çok kızgın.
  - V: ya sen? bana kızgın mısın?
  - M: hayır. senin için üzülüyorum.
  - V: çok naziksin.
  - M: hükmü olmayan biri gibisin.
  - V: homoseksüel olduğum için mi?
  - M: hayır. nefret dolu olduğun ve sevginin ne olduğunu bilmediğin için.
  - V: gerçekten benim sevginin ne olduğunu bilmediğimi mi düşünüyorsun? canım, sen bir adamı benim sevdiğim kadar hiç sevmemişsindir.

  !---- spoiler ----!

  fragman