• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.73)
utopia
utopia, kült bir çizgi roman senaryosunu bulan bir grup insanın hikayesini anlatıyor. çevrim içi tanışıp çizimlerin gizemini çözmeye çalışırlar. kitabın son yüzyılda yaşanmış felaketleri önceden belirttiği ileri sürülmektedir. gruptakiler kısa bir süre sonra "the network" olarak bilinen bir organizasyonun hedefi haline gelir.


 1. sarı ve fıstık yeşili takıntılı biri tarafından çekilmiş, ortalama oyunculuklara sahip ingiliz drama ve gençlik dizisidir. özgün çekim teknikleri ve atmosfer içerir.

  !---- spoiler ----!

  devletlerin paraperest politika ve manipülasyonlarla, toplum sağlığı üzerine oynadığı oyunlara parmak basar.

  (bkz: kuş gribi)
  (bkz: domuz gribi)
  (bkz: deli dana)

  !---- spoiler ----!
 2. bu ingilizlere hiç güven olmuyor be. bari final verip bitirseydiniz diziyi.
  rihan
 3. izlediğim en iyi dizilerden biridir. niye böyle iyi işleri yarım bırakırlar anlamak güç. duyduğum kadarıyla reytingler yüzündenmiş. yapımcısının elinde iki sezonluk daha senaryo varmış. ve amerikan versiyonunun da iptal edildiğini açıkladılar. onun için fazla heyecanlı değildim zaten ama hiç yoktan iyidir.
  yine de dizi için yas moduna girmiyorum. çünkü devamı geleceğine dair bir umudum var. yani bu firefly gibi değil henüz. bırakılalı bir iki yıl oldu. castı geri toplayabilirler istedikleri zaman.

  bir de görüntüleri gerçekten enfestir. izledikten sonra çevrem çok renksiz geldi. özellikle de çimenler ve gökyüzü.
 4. ingilizlerin alternatif kanallarından biri olan bünyesinde black mirror, humans gibi kaliteli dizileri de bulunduran channel 4'un efsanevi mini dizisi.

  fevkalade olan,ilk başta biraz karmaşık kurgulanmış gibi gözükse de bölümler ilerledikçe açıklık kazanan senaryosu, kullanılan kamera filtreleri, görüntü yönetmenliği, renk seçimi, kullanılan müzikleriyle, pek çoğunu ilk defa kamera karşısında gördüğümüz oyuncuların oyunculuklarıyla efsane bir dizidir.

  renk ve mekan kullanımı çok etkileyici. insan kendini bir an alice harikalar diyarında kitabında kaybolmuş gibi hissedebiliyor. ayrıca kadın karakterler çok özel, hem senaryoda hem oyunculuklar bazından bakıldığında çok etkileyici olduklarını söyleyebilirim. dialoglar ve espriler çok yerinde ve zekice.

  biraz psycho bir dizi olduğu için bazı sahneleri ile ingiltere'de infial yaratmış ve bu nedenle kısa sürmüş olduğu yönünde bazı haberler olsa da belki de güzelliği kısa olmasıdır.

  soundtrack'i de en az dizi kadar güzel, dizinin müzikleri ise aynı kanalda yayınlanan humans dizisinin de müziklerini yapan cristobal tapia de veer'e aittir.
 5. channel 4 tarafindan ucuncu sezonunun olmayacagi duyurulmus. ancak hbo diziyi yeniden cekecekmis. yeni cekimlerde senaryo (bkz: gillian flynn) tarafindan yazilacak yonetmen koltugunda ise (bkz: david fincher) oturacakmis.
  kaynak: bbc
  zsd
 6. 2013 tarihinde vizyona giren, 2. sezonun sonunda yasaklanan, ingiliz gerilim, bilim-kurgu ve drama dizisi.

  işleniş, çekim ve konu açısından gelmiş geçmiş en iyi dizilerden biridir. dizide asla kimin iyi kimin kötü olduğuna karar veremezsiniz. rasyonel bir bakış açısıyla baktığınızda tarafların aslen benzer şeyleri hedeflediğini görebilirsiniz, dizide. bir çok kişiye rahatsız edici gelir; çekim teknikleri ve gözümüze sokulan sarı yeşil renkler. fakat dizi, insanın küçüklükten kendine yerleştirdiği, adeta beyin gelişiminde taşıyıcı kolon olarak kullandığımız ahlak ve etik kurallarını doğrudan hedef alır. doğrunun aslında olmadığına ya da her şeyin aslında doğru olabileceğini gözünüze sokar. bunun yanında gerçekten sert sahneleri de vardır.

  oyunculuklar da tıpkı sıradışı çekim teknikleri gibi başarılıdır. dizide arby karakterini canlandıran neil maskell'i çıkardığı iş için gerçekten tebrik etmek lazım.

  diziyi izlerken insanı geren bir diğer unsur, cristobal tapia de veer tarafından ortaya kanan enteresan ve bir o kadar ilgi çekici müziklerdir.

  bir dönem hbo tarafından tekrar çekileceği ile ilgili haberler dolanmaktaydı. fakat eğer oyuncular değişirse, diziyi ilk başta izleyenlerin asla tat alamayacağına eminim.

  ekleme:

  !---- spoiler ----!

  dizide bir sahnede, utopia manu script'e sahip gençlerimiz, kaçtıkları örgütten birini yakalarlar. ve onu kendilerince sorguya çekmeye karar verirler. bir sandalyeye bağlı olan karaktere sorular sorarlar. henüz bir çok şey karanlıktır onlara. anlamlandırmaya çalışırlar olayı.

  daha sonra bağlı olan karakter letts, şu soruyu sorar. "sizce bu dünyaya gelmiş geçmiş en önemli pozitif etkiyi yapan kimdir?" cengiz han. çünkü 40 milyon kişiyi katlederek dünyaya 100 yıl kazandırmıştır."

  !---- spoiler ----!
 7. sürükleyici bir ingiliz dizisi.
  ilaç karteli, kimya, bulmaca, mafya, komplo vb öğeler içeriyor. diziyi izlettiren bir unsur bugüne kadar karşımıza çıkmamış şekilde bir renk cümbüşü var. o cümbüş arada göz alıyor ama yine de keyifli. black mirror da ingiliz çıkışlı idi. black mirror severseniz bu diziyi de seversiniz sanki.
 8. where is jessica hyde? repliğiyle hatırlanan, maruz kalacağınız ağır ingiliz aksanına rağmen güzel kurgusu nedeniyle izlemekten vazgeçemeyeceğiniz muhteşem dizidir.

  çok güzel ilerleyen diziyi bitirdiler. umarım aynı oyuncularla devamı gelir. psikopat başrolümüzün akıbeti ne olacaktı çok merak ediyorum.