ütopya - thomas more - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.65)
Yazar thomas more
ütopya - thomas more
yaşlı bir denizci thomas more'a, son seyahati sırasında tesadüfen keşfettiği utopia adasını anlatır. bu adanın yönetim biçimi, yasama, yürütme ve yargılama gücü, yurttaşların kamu haklarından yararlanmaları gerçekten de mükemmeldir. ona göre utopia bütün avrupa devletlerinin yapılanmasına örnek oluşturacak ideal devletin ta kendisidir.utopia'da yurttaşların birlikte çalışarak elde ettiği ürünler pazar yerlerindeki ambarlara getirilir. halk her ihtiyacını bu ambarlardan karşılar, üstelik ücretsiz. çünkü utopialılar para kullanmaz. hele paranın ana maddesi altın ya da gümüşe metelik değer vermez. emeğin ortak kullanımının esas alındığı bu toplumda yiyecek sıkıntısı diye bir şey yoktur, hiç kimse dara düşmez, hiçbir yurttaş ailesinin geleceğinden endişe duymaz.çünkü utopia adaletin yeryüzündeki simgesidir. (tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. haksızlık, adaletsizlik, eşitsizlik gibi günümüz kapitalizminin körüklediği olgular hakkında yüzyıllar önce yazılmış, kısa fakat öz ve efektif bir yapıttır. ütopik metinlerin ilki ve zannımca en güzelidir.

  her ne kadar orijinal metin çevirisi olmasa da, çevirmen kalitesi (sabahattin eyüboğlu, vedat günyol, mina urgan) ve aynı cilt altında sunulmuş olan mina urgan incelemesi ile birlikte sunulmuş iş bankası baskısı kesinlikle tavsiyemdir.

  bu versiyon sadece inceleme ile kalmamış yazarın hayat hikayesine ve kişiliğine de değinmiştir. özellikle bu bölümlerden edinilen bilgiler neticesinde esere ve yazara çok daha farklı açıcan bakma olanağı sağlamıştır.

  edininiz.