1. yetişkin bireyler için;
  5 saatten az 9 saatten fazla olmamalı, melatonin salgılanması için
  gecenin en karanlık dönemi uykuda geçirilmelidir. ampul'ün icadı ile başlayan, doğalgaz ve kalorifer etkisi, televizyon programlarının yaygınlaşması ve günümüzde internet vs etkisi ile uykumuzu hep daha ileri saate erteledik. hatırlayanlar vardır adile naşit'in uykudan önce programı akşam 8 sularındaydı, bugün geceyarısı 12-1'den önce yatmıyor minikler. yetişkinler için "saat on yatağa kon" gibi bir atasözümüz var. velhasıl ihtiyacımız bir gaz lambası bir radyo tiyatrosu'dur belki.
 2. normalde sabah ezanı ile uyuyan ben okul başladığından beridir sabah ezanını duyar duymaz uyanıyorum. uyum yeteneğimizi gördükçe etkileniyorum
 3. biyolojik uyku saati sabah 6 - öğlen 3 arası olan bir birey olarak, uykumu normal insanların uyku düzenine uyduramamaktan son derece muzdaribim. insanların "normal" diye adlandırdığı bu düzene ayak uyduramayıp kırk sekiz saatten fazla uykusuz kaldığım birçok gün oldu. işin kötü yanı uykusuzken kafamı toparlayamıyor, söylediğim kelimeleri de süzgeçten geçiremiyorum pek. lisedeyken bu lanet huyu bilen şerefsiz arkadaşlarım, birkaç saatlik uykuyla geçen günlere dayanamayıp sıraya kafamı koyup yarım saate yakın kestirdiğim hemen hemen her anda, gerek ailevi gerek kişisel bütün sırlarımı ağzımdan alıyorlardı. bu lanet problemi bir ara hapla çözmeye çalıştım ama okul döneminde düzeni daha da bozdu. şimdi ise "normal" insanların düzenine ayak uydurabileceğim bir yöntem arıyorum.
 4. saatlerin ileri alınmasıyla beraber zaten bir uyku düzen(sizliğ)iniz varsa bombozuk olmuştur.
 5. gece güzeldir, güzel.

  insanların büyük bir kısmının uyku düzensizliğinden muzdarip olması nedeniyle gece uyuyup, gündüz çalışmaları ve sizin de onlara ayak uydurmak zorunda oluşunuz büyük dert.

  "görmezler mi ki biz, şüphe yok ki dinlensinler diye geceyi yarattık, gözlerini açsınlar diye de gündüzü; şüphe yok ki bunda deliller var inanan topluluğa." (bkz: neml/86) ayetinin varlığını da inkar etmiyorum elbette ama geceyi bu kadar güzel yaratan da sensin allah`ım.
 6. şu sıralar boktan bir hâl almış düzen. düzensizlik. gündelik yaşamı bu kadar etkileyen başka bir şey yoktur sanıyorum. gün içinde sersem ve yorgun geziyorum hep bu yüzden. dün sabah altıya kadar uyuyamamıştım da bir şans yüzüme gülüp uyutmuştu nihayet. bugün nece olacak bilmiyorum.
 7. bozulduğu durumlarda bir gece uyumayarak ve ertesi gece de erken yatarak^:doğal olarak^ telafisi yapılabilecek şeydir.
 8. ben de olmayan 'şey'. arkadaş bak 08.00'de uyanacağım ama halen sürtüyorum buralarda. tabii uyanabilirsem.
 9. benim gibiler için geçersiz bir düzen. her an her yerde her şekilde uyuyabilirim. hani insanlar depresyondayken uyurlar ya, işte bende tam tersi. aşırı depresyondaysam gece uyuyamıyorum, sabaha karşı sızmış oluyorum ve sabahın köründe gergin bir şekilde gözümü açıyorum. uyuyorsam sorun yok.

  amerikaya gittim. herkes bana jetlag oldunmu diye soruyor. niye olayım. ben uyurum ki sorun olmaz. hayır olmadım dedim inanmadılar. olmuşsundur sen farkında değilsindir dediler. artık inatlaşmıyım diye hıı dedim. aynı şeyi duymayayım diye.
 10. kendimi bildim bileli bozuk olan düzenimin askerde seve seve düzeleceğini umut ediyorum ve istiyorum. başka türlü olacak gibi değil.