uzayda piknik - boris ştrugatski ve arkadi ştrugatski - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.33)
uzayda piknik - boris ştrugatski ve arkadi ştrugatski
"uzayda piknik", sovyet bilimkurgu yazınının dünyada en çok okunan yazarları ştrugatski kardeşlerin en ünlü romanıdır.dünyadışı bir uygarlıktan gelen konuklar, yeryüzünün gelişigüzel birkaç köşesinde yol kenarında piknik yapar gibi bir an konaklayıp gitmişler, ama geride bıraktıkları artıklar, olağandışı teknolojilerinin inanılmaz ürünleri, uğrak yaptıkları yerlerde insan yaşamını, toplum ilişkilerini alt üst etmeye yetmiştir. insancı amaçlar, kar ve güç tutkusu, yarışmacılık, silahlanma çılgınlığı, hastalıklı bir toplumda bireylerin çaresizliği ve karanlıkta doğruyu arayışları, ştrugatskilerin işlediği ana temalardır.


 1. okurken içinde kaybolamadığım kitap. sanırım gerçekten @uveybaba'nın da dediği gibi yalınlaştırılmış bir basımı okuduk biz. durduk yere sinirlendim şimdi. bir sanat eserine bu yapılır mı ya?

  kitabın konusu gerçekten çok güçlü potansiyele sahip. günümüzde birileri bu kitaptan esinlenip bir film çekse gerçekten iyi iş yapar ve iyi de kazanır. açlık oyunları bile bu kadar olay olduysa o hayli hayli olur.

  !---- spoiler ----!

  İnsanı büyük yapan nedir, diye soruyorsun.
  Doğayı yeniden yaratmış olması mı?
  Kozmik güçleri işe yarar hale getirmiş olması mı?
  Kısa sürede gezegeni fethedip evrene bir pencere açmış olması mı? Hayır!
  Bütün bunlara rağmen varlığını sürdürmüş ve gelecekte de sürdürmeye kararlı oluşu.

  !---- spoiler ----!