üzüm - youreads 1. böyle tane tane, çekirdeklisi de çekirdeksizi de bulunabilen, renk renk güzel bir meyvedir. hoşaftan şaraba kadar bir çok yiyecek içecek yapımında kullanılır.

  kesin bir kanıtı olmasa da yaratılış hikayelerinde bahsedilen meyve olması elmadan daha olasıdır bence. biraz işleyince kendisinden şarap yapıldığını herkes bilir. cennette sırf bu nedenle yasaklanmış, dünyaya kovulan ademle havvaya da üzüm serbest bırakılmışsa da işlenmiş hali olan şarap haram denilmiş.

  ayrıca en sevdiğim meyvedir.
 2. tamam bazı durumlarda inceden inceye düşünmek lazım ama devamlı "armudun sapı,üzümün çöpü" demek de pek iyi değildir.
 3. üzüm asmasının dalı baharda budandığı zaman yeni bir yere fidan gibi dikilirse orada tutma ihtimali vardır. bu özelliğinde dolayı birisi bana ab-ı hayat üzüm asmasını dibine dökülmüş, kesip dalını diksen o da ölmez demişti. sonbaharda beğendiğin üzüm asmasına çaput bağlarsın, baharda çaput bağlı asmanın dalını istediğin yere dikersin. baharda zaten budanması gerekir yoksa asma güçten düşer, meyvesi az olur.

  ceviz içinin acı bir tadı vardır nitekim cevizin toplanma vakti üzümlerin en olgunlaştığı ve tatlandığı vakitlerdir. ceviz sucuğunun yapılıp saklanması belki de ikisine aynı vakitlerde yoğun emek gösterilmesi sebep olmuştur.

  siyah üzümün ezilip suyu çıkarılmaz ise taneleri dalında kurur. bu sebeple ezilip pekmez yapımında kullanılır.

  siyah üzümün birde kalın kabuklu olan çeşiti vardır, heveklik olarak adlandırılır. bunlar daha geç olgunlaşır ve içindeki nemi çok daha az kaybeder. dalından toplanır salkımlar saplarından ipe bağlanır ve kurutulmuş dolmalık biber gibi kışın yemek için asılır.