1. mola süresini aşmayın. evet hepimiz binmiş sizi beklerken arkanızdan çok pis küfrediyoruz.

  o sigarayı son saniyeye kadar içmeye çalışmayın. 25 dakika mola var arkadaşım iki dakika önce iç şunu. son nefesi merdivenlerde alıp sigara dumanını içerde veriyosunuz ya orada da küfür yiyosunuz.

  o koltuğu (en azından eğer gece değilse) arkanızdakinin kucağına kadar yatırmayın. orada sülalenize kadar gidiyor küfürler.

  yıllardır konuşmadığınız eşinizi dostunuzu aramak için bir fırsat olarak görmeyin yolculuğu. acil bir durum varsa kısa ve öz konuşun. bütün otobüs sizin özel hayatınızı dinlemek zorunda değil.

  son olarak evcil hayvanınız varsa metro turizmi sakın tercih etmeyin. hatta yoksa da tercih etmeyin.
 2. mümkün olduğunca rahat elbiseler giyin şort eşofman gibi alttada terlik rahat edersiniz çoraplar bir süre sonra şişen bacaga ağrı veriyor dar geliyor oda extra ağrı veriyor
 3. gece yolculuğu yapılacak ise, cam kenarı koltuk bileti alıp, el bagajı içinde küçük yastık, hırka (hem uyurken örtünmelik, hem de molada giymelik), uyku maskesi (gülmeyin :) , zırt pırt ışık açılmasından etkilenmemek için), kulak tıkacı (otobüste, ağlayan bebek/çocuk olursa) taşınması tavsiyemdir. tabi bunların işlemesi için eğer yan koltuğunuzda oturan kişi tanıdık değil ve fazla hoşsohbet (!) ise kısa cevaplar vererek ama o kişiyi kırmadan da yeterli izlenimi yaratmak gerekir :) bir de ayaklar çok şişiyor, ona göre paylı ayakkabı giymek lazım.
 4. herkes fakir galiba. *ben de arabasi olan arkadaslara tavsiye vereyim. bugun istanbuldan antalyaya 2000km yaparak 13 gunde geldim, 2 gun sonra 1 gun icinde direkt donmeyi planliyorum.
  mumkunse 2 sofor gidilsin, diger sofor agzini acip yola bakmasin uyusun.
  suyu soguk tutacak kucuk plastik kaplardan bulundurun.
  gazli bi arabaysa gazi fulleyin benzini de 50 liralik falan bulundurun ki bazi yollarimiza petrol ofiisi koymayi gerek gormemisler.
  tatli biskuvi gibi atistirmaliklar el altinda olsun.
  sevilen sarkilardan ve guncel pop sarkilardan usb yapin. her yerde radyo cekmiyor.
  stepnenin her seyiyle calisir durumda oldugundan emin olun. (benim krikoyu dondurecek z seklindeki borum eksikmis.)
  farlari acik unutup uzun mola vermeyin.
  aku sarj kablosu ve cekme halati bulundurun.
  stepneniz yoksa lastigi 10km kadar idare eden kopuk basan zimbirtidan alin.
  trafik kurallarina uyun. uymayana sinirlenip ona dersini vermeye calismayin, uzun kornaya basip panik yaptirmayin.
  radara dikkat edin, acimiyorlar.
 5. çıkmayın.