• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.75)
v for vendetta - james mcteigue
v olarak bilinen maskeli bir adam, geleceğin totaliter rejimle yönetilen ingilteresi'nde korkuyla sindirilmiş halkına egemenliği geri verebilmek için şiddete başvuran biridir. v ingiltere halkını, kendisiyle guy fawkes günü olan 5 kasım’da parlamento’nun çevresinde buluşmaya davet eder.


 1. çizgi romanına göre basit bulduğum film. bu basitliğin sebebi ise izleyiciye v karakterinin "iyi" bir karakter olarak yansıtılmasıdır. o sebeple filmde v'nin işkence yapması başta olmak üzere iki üç sahne de garip ve bağlamdan kopuk gelir. anarşizm ise çok çok basit anlamda anlatıldı filmde. yine fight club gibi isyan edecek kitlelerin gazını alan ve gerçek mücadeleye zarar veren bir filmdir. içten içe, bak isyan etmek için gereken gücü ancak bu denli uç ve hastalıklı insanlar bulabilir fikrini yansıtır. siz normal insanlar böyle düşünemez bu denli büyük eylemler yapamazsınız der film bize. bir kurtarıcıya ihtiyaç duyduğumuz yanılsaması popüler kültüre de yansır. o sebeple filmi izleyenlerde ilk günler de adamlar haklı böyle hayat olmaz hissi oluştursa da,film uzun vadede kendimizi küçük, güçsüz ve kabullenmiş hissettirir.
 2. filmin kapitalizmle pek bi alakası yok onu belirtmek isterim. karşı taraf tiran çünkü. tiranlığın yıkılmasının ardından gelecek olan ılımlı demokratik liberal bir yönetim olacaktır. dolayısıyla anarşizm demek de abartılı kaçıyor.
  abi
 3. özellikle ergenlik döneminde izlenmesi gereken film. insanın içinde ki idealizm öldükten sonra o kadar etkileyici gelmez.

  not: yaşa göre izlenmesi gereken film listesi olanlar bana da verirse güzel olur.
 4. !---- spoiler ----!

  fikirlere kurşun işlemez

  !---- spoiler ----!

  faşizme karşı anarşizm hell yeah!

  ne günlerdi ya, her yanımızda çakma anarşistler dolanırdı, "abi bi flm izledim hayatım değişti" derlerdi. kalmadı azizim o eski tatlar artık.
  abi
 5. unutma dostum fikirlere kurşun işlemez. keşke gerçek hikayesi de filmi gibi olsaydı. vendetta ve arkadaşları girişimde bulunamadan yakalanmışlar. olsun hayatın bir hikayeye bir şiire ilham olsun!
 6. maskenin hikayesini çok az kişinin bildiği film aslında. guy fawkes adlı beyi ve neyi desteklediğini araştırıp okumak gerek. sinemaya farklı yansımış. sevgiler :)
 7. içindeki gerçekten bir devrim başlatmaya yetecek kadar enerji içeren bir film. replikler, benimsetilmek istenen ideoloji tamamen devrime çağrıdır. defalarca kez izlediğim, yine olsa yine izlerim diyebileceğim efsaneler arasına adını kazımış bir filmdir.
  !---- spoiler ----!

  ancak konuyu ele alırken v'nin yaptıklarının tamamını intikam amacıyla yapması, intikam hırsıyla insan öldürmesi, intikam için birisini günlerce bir odaya hapsedip işkence etmesi, intikam için halkı kullanması ve intikamı için devrime giden yol diye kandırması vermeye çalıştığı mesaja lekedir. evet diyor ki ben bunları intikam için yapmıyorum? niçin yapıyor o zaman. tek bir cevap var intikam. ancak bunu yine farklı bir yönden ele alacak olursak filmdeki olayların birbirine bağlanmasını ve vermek istediği mesajı mantıklı bir olay örgüsü içerisinde vermesini sağlıyor bu intikam isteği.

  !---- spoiler ----!
 8. (bkz: 1984 - george orwell) romanından alıntı bir kurguya sahip olduğunu düşündüğüm film.
 9. özellikle natalie portmanın hücreye kapatıldığı bölümler 1984 distopyasını hatırlatır.