vakıf serisi - isaac asimov - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.43)
Yazar isaac asimov
vakıf serisi - isaac asimov
tüm galaksiye yayılmış olan bir imparatorluk bir gün psiko tarih adlı yeni bir bilim dalı ile gelecek yıllarda yıkılacağını ve ardından 10.000 sene boyunca insanlığın cehaletle dolu karanlık bir çağ yaşayacağını öğrenir. bunun üzerine galaksinin uzak bir diyarında bir gezegende bir vakıf kurarak tüm bilgileri kaydetmeye başlar. psiko tarih in kurucusu hari seldon tüm adımları ve gelişmeleri tahmin etmiştir.
kitapta belli bir kahraman olmaması ile beraber her çağda öne çıkan aktörler vardır. aslında imparatorluğun yıkılışı anlatılırken bir yandan da vakıfın hikayesi ile sanki insanlığın kuruluşu anlatılmaktadır. insanlığın bugüne kadar geçirmiş olduğu ekonomik, politik ve ticari aşamalar bir bir işlenmiştir.
hayal gücü açık ve insanı geniş bir bakış açısına sürükleyen bir seridir. bunun dışında olay örgüsü ile de insanı kendine bağlar.


 1. Vakıf serisinin en ilginç taraflarından bir tanesi, Asimov'un kendisinin de belirttiği gibi , Roma İmparatorluğu'nun çöküşünü "gelecekte" yeniden kurgulamış olmasıdır. Hari Seldon'un kurgusal hayatını anlattığı romanlarında büyük bir imparatorluğun son günlerini, altyapıdan eğitim sistemine ve politik yapıya kadar her şeyin yavaş yavaş yok oluşunu betimler. Hatta, psiko-tarih biliminin geliştirilme amacı, imparatorluğun çöküşünden sonra gelecek olan kaosu "bin yıl içerisinde" atlatmaktır. Romanlarda, Roma İmparatorluğu'nun çöküşü sonrasında Avrupa'da Germanik kabilelerin istilaları sonucu oluşan kaosun bir analojisi anlatılmaktadır.

  !---- spoiler ----!

  Daha direk bir kanıt için -hangi romanda geçtiğini hatırlamıyorum ancak- bir öyküde bahsedilen "Bel Riose" ele alınabilir. Başarılı General "Bel Riose", Vakıf dışında imparatorluk topraklarının çoğunu geri almıştır. Bu karakter Doğu Roma İmparatorluğu Generali "Belisarius"'un bir benzeşimidir.
  (bkz: https://en.wikipedia.org/wiki/Belisarius)

  !---- spoiler ----!