vatan haini - youreads 1. herkesin vatanını çok fazla sevmesinden, vatan millet sevgisini abartmasından ortaya çıkan tabir. hal böyle olunca senin normal kendi halindeki yaşamın vatan hainliği olarak algılanmaya başlıyor.

  ekonomide nisbi fiyat diye bir terim var. bir malın fiyatını para cinsinden değil de başka bir malın fiyatını göre söylenmesi. örnekle anlatmak gerekirse, diyelim sen fıstıksın, bir numaran da yok öyle sıradan fıstık. normal zamanda senden 2 tane ile 1 badem alınabiliyor. zaman içinde badem rahat durmayıp vatan sevgisiyle dolup taşıyor, mitinglere katılıp bağırıyor, milli şarkılarla duygulanıyor, kavgalara giriyor falan derken kendi değerini öyle bir artırıyor ki senden 4 tane koysan da 1 badem alınamıyor. sonra fıstığa bir bakıyorsun vatan haini resmen.
  abi
 2. ihanetin böylesini tarih kabul etmez, kusardi demiş tarık buğra. ama kusmadı, malesef.

  vatandaşına ihanet eden vatan, vatan değildir. hiç bir toprak parçası masum insanların kanından veya canından daha kıymetli değildir. tüm değerleri, kıymetleri gözyaşı ve kanlarla, cansız beden gibi yerin dibine sokan lanetli coğrafya. artık bana vatan değilsin. ne kendimi güvende hissettiğim, ne özgürlüklerimi yaşayabildiğim ne de geleceğe umutla bakabildigim bir yer değilsin. ne bir sevgi ne de bir aidiyet bıraktın yüreğimde. insanlığın olmadığı yerde sen neye yararsın? tarih senin ihanetini kabul eder, hatta kutsar ama ben etmem. daha tahammül edemem. sana hiç bir zaman kötülük yapmamış insanını nefessiz bırakmak kahramanlık değildir. ezilmiş, dışlanmış garibanlarını öldüren sana en çok zararı verenleri ödüllendiren eli kanlı hain sensin. doymadın mı bunca akan kana? artık, ne ben sana aidim, ne de sen bana aitsin. ne geçmişte kutsadigim kadar mukaddes, ne de uğruna ölünecek kadar cennetsin. lanetsin. kabussun. ama en kötüsü benim kaderimsin, kederimsin.
  ben değil, asıl sen hainsin.
 3. siyasidir, gündeliktir. bugün başkası, yarın öbürü, sonra sen..

  muktedirin iktidarının sürekliliğine sağlamak adına yarattığı bir heyuladır, gulyabanidir.
 4. zor değil bu ülkede muhalifsen zaten vatan hainisin. öyle üstüne uzun uzun felsefe yapmanın alemi yok. tuhaf olan birçok dönemde aynı düşünce yapısı farklı taraflarda tekerrür ediyor. bir orta doğu hastalığı olarak fazla fanatizmin sonucu; senden değilse haindir.