1. herkesin vatanını çok fazla sevmesinden, vatan millet sevgisini abartmasından ortaya çıkan tabir. hal böyle olunca senin normal kendi halindeki yaşamın vatan hainliği olarak algılanmaya başlıyor.

  ekonomide nisbi fiyat diye bir terim var. bir malın fiyatını para cinsinden değil de başka bir malın fiyatını göre söylenmesi. örnekle anlatmak gerekirse, diyelim sen fıstıksın, bir numaran da yok öyle sıradan fıstık. normal zamanda senden 2 tane ile 1 badem alınabiliyor. zaman içinde badem rahat durmayıp vatan sevgisiyle dolup taşıyor, mitinglere katılıp bağırıyor, milli şarkılarla duygulanıyor, kavgalara giriyor falan derken kendi değerini öyle bir artırıyor ki senden 4 tane koysan da 1 badem alınamıyor. sonra fıstığa bir bakıyorsun vatan haini resmen.
  abi
 2. siyasidir, gündeliktir. bugün başkası, yarın öbürü, sonra sen..

  muktedirin iktidarının sürekliliğine sağlamak adına yarattığı bir heyuladır, gulyabanidir.
 3. ihanetin böylesini tarih kabul etmez, kusardi demiş tarık buğra. ama kusmadı, malesef.

  vatandaşına ihanet eden vatan, vatan değildir. hiç bir toprak parçası masum insanların kanından veya canından daha kıymetli değildir. tüm değerleri, kıymetleri gözyaşı ve kanlarla, cansız beden gibi yerin dibine sokan lanetli coğrafya. artık bana vatan değilsin. ne kendimi güvende hissettiğim, ne özgürlüklerimi yaşayabildiğim ne de geleceğe umutla bakabildigim bir yer değilsin. ne bir sevgi ne de bir aidiyet bıraktın yüreğimde. insanlığın olmadığı yerde sen neye yararsın? tarih senin ihanetini kabul eder, hatta kutsar ama ben etmem. daha tahammül edemem. sana hiç bir zaman kötülük yapmamış insanını nefessiz bırakmak kahramanlık değildir. ezilmiş, dışlanmış garibanlarını öldüren sana en çok zararı verenleri ödüllendiren eli kanlı hain sensin. doymadın mı bunca akan kana? artık, ne ben sana aidim, ne de sen bana aitsin. ne geçmişte kutsadigim kadar mukaddes, ne de uğruna ölünecek kadar cennetsin. lanetsin. kabussun. ama en kötüsü benim kaderimsin, kederimsin.
  ben değil, asıl sen hainsin.
 4. günümüz türkiye'sinde terörist ithamının kardeşi olarak boy gösteren, tck anlamında pek de bir karşılığı bulunmayan kimse.

  vatan hainliği veya vatana ihanet etmek gibi geniş, sınırları belli olmayan bir suç tanımı mevcut değildir. 29 nisan 1920'de yürürlüğe giren hıyanet-i vataniye kanunu ise dönemin şartları içerisinde karşılık bulan ve uygulanan kurallardır.

  kimileri günümüzde vatana hainliğini, dükkanımızda bulunan bir ürüne zam yapmak veya bir kararı eleştirmek gibi yorumlasa da vatana ihanet içinde bulunmak sade vatandaşın pek de becerebileceği bir iş değildir. bazı güç ve yetkilerle donatılmış olmadıkça ne kadar işlenmeye çalışılırsa çalışılsın başarısızlıkla sonuçlanacak bir suç girişimi olacaktır.
  mitya
 5. zor değil bu ülkede muhalifsen zaten vatan hainisin. öyle üstüne uzun uzun felsefe yapmanın alemi yok. tuhaf olan birçok dönemde aynı düşünce yapısı farklı taraflarda tekerrür ediyor. bir orta doğu hastalığı olarak fazla fanatizmin sonucu; senden değilse haindir.
 6. nazım hikmet ran şiiri.
  nâzım hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ
  amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi hikmet
  nâzım hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ
  bir ankara gazetesinde çıktı bunlar
  üç sütun üstüne, kapkara haykıran puntolarla
  bir ankara gazetesinde, fotoğrafı yanında amiral vilyamson'un
  altmış altı santimetre karede gülüyor, ağzı kulaklarında, amerikan amirali
  amerika, bütçemize yüz yirmi milyon lira hibe etti, yüz yirmi milyon lira
  amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi hikmet
  nâzım hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ
  evet, vatan hainiyim
  siz vatanperverseniz, siz yurtseverseniz
  ben yurt hainiyim, ben vatan hainiyim
  vatan çiftliklerinizse
  kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan
  vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan
  vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın
  fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan
  vatan tırnaklarıysa ağalarınızın
  vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa
  maaşlarınızsa, ödeneklerinizse vatan
  vatan, amerikan üsleri, amerikan bombası
  amerikan donanması topuysa
  vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığınızdan
  ben vatan hainiyim
  yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla
  nâzım hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ