vavien - yağmur taylan - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.28)
vavien - yağmur taylan
celal, karısı ve çocuğuyla mutsuz hayat sürmektedir. abisi cemal’le birlikte ortak oldukları elektrik dükkânında da işler pek parlak değildir. abisiyle tek eğlencesi samsun’da pavyona gitmektir. pavyonda çalışan sibel ceylan’a olan aşkı celal’in başına dert açacaktır. celal’in karısı sevilay, almanya’da yaşayan babasının gönderdiği paraları biriktirerek saklamaktadır. bu paranın kurtuluşu olduğunu düşünerek bir plân yapan celal’i sürprizler beklemektedir.


 1. senaryosunu engin günaydın’ın yazdığı ve taylan biraderlerin çektiği film, engin günaydın, binnur kaya, ilker aksum, serra yılmaz ve settar tanrıöğen’den oluşan usta oyuncu kadrosuyla 8 dalda aday gösterildiği 3. yeşilçam ödülleri’nde “en iyi senaryo”, “en iyi kadın oyuncu” ve “en iyi müzik” ödülleri olmak üzere 3 ödülün sahibi olmuştur.

  vavien filminde taşrada geçen ve taşradaki toplumsal yaşantıyı tüm saydamlığıyla anlatan öykü ile mevcut ideolojik metni deşifre edebilecek alt metinler yer alıyor.
 2. kara komedi tanimini öğrenmemize yol acmis film.

  detaylarıyla ve dahi genel hikayesiyle insani rahatsız eden ama gerçekliğine de laf söylenmeyen bir taşra hikayesi. özellikle biraz nezih bir cevrede büyüdüyseniz şunların gercek olmadigina inanmak istiyorsunuz ama bakıyorsunuz kabak gibi gercek.

  !---- spoiler ----!

  filmi su sekilde ozetlemeyi tercih ediyorum: mutsuzluğunu her ne pahasına olursa olsun yokedip mutlu olmaya caliban adamin planı ters gidince yine de mutlu sona ulaşması.

  ayni ironiyi adamin plan yapısında da goruyoruz. ince düşünülmüş ve hatta hr seyin kusursuz gitmesi acısından prova edilmiş bir plan. fakat titizlikle yaptigimize bu prova tam da planın istediği sonuca ulasmamasinin sebebi.

  binnur kayanın oynadigi karakter yine cok naif ve insanin icini ciz ettiren cinsten. her taraftan itilip kakılan bir kadın, kendisine yapılan zulumlere degil de kocasının isinde mukemel olmamasına icerliyor. çünkü kendisininden cok kocasıyla gurur duyuyor.

  !---- spoiler ----!

  herkesin sevebileceği bir film degil, ama yine de tavsiye ederiz.