vedat türkali

Kimdir?

vedat türkali (doğumu. 13 mayıs 1919, samsun) abdülkadir demirkan 'ın (1950'li yıllarda abdülkadir pirhasan olmuştur) yazılarında kullandığı ismidir. senarist, şair ve romancı olan türkali, liseyi samsun lisesi'nde okuduktan sonra 1942 yılında istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi türk dili ve edebiyatı bölümü'nden mezun olmuştur. aynı yıl eşi merih pirhasan'la evlenmiştir.

maltepe askeri lisesi ve kuleli askeri lisesi'nde edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra 1951'de siyasi eylemleri sebebiyle tutuklanmış; 9 yıl ceza almış 7 yıl sonunda koşullu olarak serbest kalmıştır.

gar yayınları'nı rıfat ilgaz ile kurduktan sonra, 1960'da dolandırıcılar şahı ile senaristliğe başlamıştır. senaristliğine devam eden türkali, 1965'de yönetmenliği denemiştir.

bir gün tek başına ve mavi karanlık gibi romanları türk edebiyatının en büyük eserleri arasına girmiş; daha sonra da yeşilçam dedikleri türkiye ve tek kişilik ölüm romanlarını da yazmıştır.

mihri belli'nin yakın arkadaşı ve atıf yılmaz'ın arkadaşı ve akrabasıdır. tkp'nin eski üyelerindendir. 2002 seçimlerinde dehap'dan aday olarak aktif siyasete atılmıştır.

vedat türkali, oyuncu deniz türkali ve yönetmen barış pirhasan'ın babası, deniz türkali'nin kızı şarkıcı zeynep casalini'nin dedesidir.

ödülleri

1965 antalya altın portakal film festivali, en iyi senaryo ödülü, karanlıkta uyananlar 1970 trt oyun ödülü (dallar yeşil olmalı) 1974 milliyet yayınları roman yarışması birincilik ödülü 1976 orhan kemal roman armağanı


 1. 96 yaşında bir delikanlı, hala barış ve demokrasi konusunda elinden gelen bütün çabayı gösteren, tekerlekli sandalyesiyle bile olsa bütün önemli aktivitelerde yer alan büyük yazar.
 2. vefat etmiş. büyük yürek, dimdik durdu hep.
 3. allah rahmet eylesin guzel adamdi. turk edebiyatina katkilari cok olmustur hem yazar olarak hem de ogretmen olarak.
 4. elbette yazdıkları, yaptıkları ve yaşamının son zamanlarına kadar verdiği barış ve özgürlük mücadelesi ile asla unutulmayacak. güle güle büyük usta...

  vedat türkali
 5. gidişine çok üzüldüğüm büyük ve güzel adamlardan. yaşadığı süre boyunca topraklarımıza can olanlardan, can katanlardan. huzur içinde uyu...
 6. ah be canım be diyorum dünden beri. ah be canım be.

  bir arkadaşım birkaç yıl önce senin için yazdığım bir yazıyı gönderdi dün bana. çok üzgünsündür eminim, başın sağ olsun dedi. yüreğim yandı, nefesim kesildi, zehir oldu günün kalanı.

  anlatmak istediğin hikayelerin, söylenecek sözlerin var mıydı daha? son bir kitap daha yazabilsen beni yine hayran eder miydin kendine? mavi karanlık kitabınla yaşayacaksın sen benim için, bir gün tek başına ile, güven ile. 15 yaşında hayatıma girdin, sonra bir daha hiç çıkmadın. senin yazdığın dili anlayabiliyor olmak bir mutluluk sebebiydi benim için. çok sevdim ben seni, çok sahiplendim. ailem oldun ailesiz günlerimde. ah be canım be.

  güle güle benim canım.