veep - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
veep
house of cards’ın absürt komedi versiyonu denebilecek, 2012-2019 tarihleri arasında hbo’da yayınlanmış komedi dizisi. amerika’nın başkan yardımcısının maceralarını anlatan dizide başkan yardımcısı selina meyer’ı seinfeld dizisinden tanıdığımız julia louis-dreyfus canlandırıyor.


 1. amerikan siyasetinde olan biteni tiye alan dizi, birçok ödülünün yanı sıra 4, 5 ve 6’ncı sezonları için en iyi komedi dizisi dalında emmy ödülünü kazanırken julia louis-dreyfus da 6 yıl üst üste emmy ödülünü kaptı.

  maryland senatörü selina meyer 2012’deki başkanlık seçimlerinde partisinden aday olmak için yarışmaya başlar ancak adaylığı alamaz. yerine başkan yardımcısı seçilir. ancak başkan yardımcılığının doğası gereği pek bir şey yapmıyordur ve bu canını sıkıyordur. parti içinde çalışmalara başlar. amacı 2016’da başkanlık için tekrar yarışmaktır. bu arada özel hayatındaki gelişmeleri, siyasi hırsıyla dengelemeye çalışır.

  siyasi manevraların, dalaverelerin gözler önüne serildiği güzel bir dizi. amerikan siyasetine dair dizileri çok severim. izlediğim çok fazla komedi yoktur. hele ki absürt komediler. buna da biraz temkinli yaklaştım bu yüzden. bu kadar komik olmasını hiç beklemiyordum açıkçası. julia louis-dreyfus kanımca muhteşem bir iş çıkarıyor. aldığı adaylıkları ve ödülleri fazlasıyla hak ediyor. zira asistanı gary walsh rolündeki tony hale da öyle. diziye beşinci sezonda dr. house’umuz hugh laurie’nin girmesiyle de tadından yenmez oldu.