vinegret sos - youreads

  1. fransızca tam adı vinaigrette. sirkeli sos diyebiliriz.

    salata'ya sos hazırlarken turşu kurar gibi iyisi limon'dan mı olur sirke'den mi olur tartışmaları pek yaşanmaz zira bizim millet limon'dan yana tercihini kullanıyor.
    evlerde pek sirke kurulmadığı için pazar'dan da limon almak daha kolay olduğu için tercih bu yönde.
    vinegret sosun özelliği 1 ölçek sirke'ye 3 ölçek zeytinyağı sızdırılarak oluşturulan emülsiyon. bu sos'un içine ekstra kekik, tuz, karabiber, fesleğen hatta bal koyarak lezzetlendirmek kişiye göre değişir. roka, su teresi, kıvırcık gibi koyu yeşil yapraklı salatalara pek yakışır.

    eğer kaşık salata yada gavurdağı salatası gibi minik doğranmış bol tarla domatesli bir salata hazırlıyorsak tercih tabiki limon ve narekşisi gibi hafif mayhoş lezzetlerden yana olmalı. bu tip bir salata sosu için altın oran yine 1 ölçek limon suyu için 3 ölçek zeytinyağı sızdırılarak hızlı çırpılır ve sos oluşturulur. biz aceleden şöyle bir hataya düşüyoruz. genelde salatanın üzerine zeytinyağı gezdiriyoruz peşine de elimize yarım limon alıp sıkıyoruz, limonun çekirdeklerini de ayıklamaya çalışıyoruz. aslında limon suyu ile zeytinyağını ayrı bir kapta çırparak sosu oluşturursak salatanın da çehresi bir anda değişir, bunun için de zaman gerekir bir miktar da bulaşık kase sayısı artar. her güzele kavuşmak için de bir miktar bedel ödenir.