violet evergarden - youreads

    • izledim
    • izliyorum
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
violet evergarden
auto memories doll (oto anı oyuncakları), kişilerin konuşmalarını ve duygularını kaydetmesi gereken mekanik oyuncaklardır. ilk olarak dr. orlando'nun eşini mutlu etmek için yaptığı bu oyuncaklar, çalışma mekanizması öğrenildikten sonra şirketler tarafından halka satılır. zamanla çeşitli gruplar otomatik anı oyuncaklarına askeri operasyonlarda kullanılabilecek fonksiyonlar da yükler. işte violet evergarden da bu oyuncaklardan birisidir. violet, farklı insanlar ve onların sahip oldukları duygularla karşılaşır ve bütün bunlar o sözcüklerin anlamını aradığı esnada gerçekleşir.
  1. 2018'in iddiali yapimlarindan birisi de bu anime. 13 bolum itibari ile sezon finali yapmis yapimda cizimler ve muzikler mukemmele yakin. gosterilen dunyanin hangi zaman yada hangi bolge oldugunu bilmemek yapima biraz gizem katsa da islenen hikayenin geri planinda guzel detaylar olarak kaliyor. mesela mektuplarda gordugumuz yazinin hangi dil oldugunu bilmemek, bahsi geen savaslarin, tarihi olaylarin ne anlama geldigini anlayamamak farkli bir evrene ayak uydurmak gibi. bazen kahramanimiz violet gibi yasanilan dunyayi anlamaya calisirken buluyorsunuz kendinizi. violet duygulari cozmeye calisirken siz mekani boyutu anlamaya calisiyorsunuz. mektup temasi da zaten guzel bir hava katiyor. kollari mekanik, insan suretinde bir silah duygulari cozmeye calisiyor ama mektup cok kullanilan bir iletisim araci, telefon yok. teknolojinin boyutu konusunda neler olmus acaba diye cok dusunduruyor.

    anime konusunda acilim yapan netflix bunyesindeki diger animelerden farkli olarak duygusal bir yapim ile kan ve aksiyondan kacan anime seyircisine guzel bir yapim ulastirmis. tebrik etmek lazim. ben de animelerde biraz seciciyimdir. duygusal yapimlardan uzak dururum, biraz kan ve aksiyon ararim. violet aksiyonu azaltip duygular ve iliskiler uzerine kurgulamis guzel bir yapim izlerseniz birsey kaybetmezsiniz.