virginia woolf

Kimdir?

1882'de londra'da dünyaya gelen virginia woolf, victoria devri'nin tanınmış yazarlarından sir leslie stephen'ın kızıydı. annesi ve babası daha önce başkalarıyla evlenmişler, dul kaldıktan sonra ise bir araya gelmişlerdi. her ikisinin de ilk eşlerinden çocukları vardı. sir leslie stephen'ın ilk eşi, ünlü romancı william makepeace thackeray'nın kızıydı. thackeray'nın eşi akıl hastası olduğundan, leslie stephen'ın bu kadından olan kızı laura, anneannesine çekmiş, yirmi yaşında bir akıl hastahanesine kapatılmıştı. virginia'nın annesi julia duckworth ile leslie stephen'ın beş çocukları oldu. yaş sırasıyla vanessa, julian, thoby, virginia ve adrian. virginia on üç yaşındayken annesi ansızın ölmüştür. woolf, o yıllarda kadınların ikinci planda kalması nedeni ile okula gönderilememiş fakat babası yardımı ile kendini geliştirmiştir.

kızkardeşi vanessa bell daha küçük bir yaşta iken bir ressam olmaya, virginia woolf ise bir yazar olmaya karar verir. kendisini babasının kütüphanesinde geliştiren virginia woolf, 1895'de bir gazetede kısa hikâyelerini yayınlatır.

özellikle, viktorya tarzı yaşamaya karşı olan virginia woolf, yazılarında da bundan bahseder.

eserleri:

dışa yolculuk (1915)
gece ve gündüz (roman) (1919)
jacob'un odası (1922)
mrs dalloway (1925)
deniz feneri (roman) (1927)
orlando: bir yaşamöyküsü (1928)
dalgalar (roman) (1931)
yıllar (1937)
kendine ait bir oda (1929)
londra manzaraları (1931)
flush, bir köpeğin romanı (1933)
üç gine (1938)
perde arası (1941)
virginia woolf'un günlükleri
pazartesi ya da salı (1921)


 1. “Sanki damarlarımın içinde hafiften davul çalınıyor gibi bedensel bir his; çok üşüyorum, halsizim ve korkuyorum. Sanki yüksek bir kayanın üzerinde çok kuvvetli ışığa maruz kalmışım gibi. Çok yalnızım…”

  sevdiğiniz birinin yavaş yavaş ölüşüne (ya da ölüme gidişine) şahitlik etmek gibi. insan konduramıyor sanırım böyle durumlarda. yoksa dur demez mi? aslında dur demek olanaksız mı?

  virginia woolf'u intihara sürükleyen adımlar
 2. sesi

  https://m.youtube.com/watch?v=E8czs8v6PuI

  -1937-

  "modern georgian edebiyatımız, elizabetin edebiyatının tozunu atar mı"

  "antonius ve kleopatra‘dan daha görkemli oyunlar, bülbüle gazel'den daha hoş şiirler, gurur ve önyargı ya da david copperfield kadar iyi romanlar yazılabileceği şüphesi,amatörlerin acemiliğinden ibarettir."

  dil olmayınca.