• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.09)
vizontele - yılmaz erdoğan, ömer faruk sorak
sene 1974. van'ın gevaş ilçesi. köyün futbolcu delikanlısı rıfat askere gidiyor. sevgilisi asiye ise gururlu bir kız. üzüldüğünü göstermek istemiyor.köyün delisi emin'se teknoloji meraklısı. ama kontrol edemediği bir tiki var. başkalarının hareketlerini tekrar etmek. tüm köy halkı sinemayla yatıp sinemayla kalkıyor. bir gün trt'den bir ekip köye tv vericisi getirmek için geliyor ama işi ciddiye almıyor. deli emin'se televizyon olayını onur meselesi yapıyor ve bu yolda tek destekçisi ilçenin belediye başkanı nazmi bey.


 1. türkiye'de toplumsal gerçekçi filmlere dair yanlış yaklaşımların bir nevi kurbanı olan, hadi biraz daha iyimser olalım, olma potansiyelini taşıyan film. türkiye'de trajedi, eğer ki bir ön ya da son ek almazsa, çok bilinen tür değil; sebepleri muhtelif ki sebeplerini tartışmak bu entryinin işi de değil...

  trajikomik bir film bu film ve vurguyu komikliğe değil de trajediye yönelttiğimizde türkiye gerçekleri ile ilgili çokça çıkarsınım ve çözümleme yapılabilir. en vurucu sahnelerinden birisi ` altan erkekli`nin tiradını barındıran şu sahnedir, bence. hem oradaki-o dönemdeki insanlar için hem de buradaki-bu dönemdeki insanlar için:

  !---- spoiler ----!

  https://www.youtube.com/watch?v=a0aIl_liBeQ

  !---- spoiler ----!