vücudumuzu tanıyalım - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.29)
vücudumuzu tanıyalım
orijinal ismiyle il était une fois... la vie, ingilizce'ye once upon a time... life olarak çevrilmiş fransız, japon, isviçre, italyan ortak yapımı çizgi film serisi. serinin yapım amacı küçük yaştaki çocuklara vücut anatomisi ve organların işleyişi hakkında bilgi vermektir. program ilk olarak 1987 yılında fransa'da canal +'da yayınlanmış, ardından birçok ülkede de yayınlanmıştır. toplam 26 bölümden oluşmaktadır.


 1. çocukluğumda kanal d'nin haftasonu gündüz kuşağında yayınladığı, vücudun bölümlerini anlatan eğitici çizgi film. (bkz: 90'larda çocuk olmak)
  fransız yapımı olduğu için jenerik müziğine sürekli uydurarak eşlik etmeme sebebiyet vermiştir.
  beyinde bulunan kontrol merkezinde ak sakallı bir dede ve yardımcıları, vücudu sürekli merkezde bulunan ekranlardan(?) izlerlerdi. durmadan vücuttaki koruma ekiplerine görev verirlerdi. aman vücuda grip virüsü girdi onları kovalayın,
  yok üreyin böbreği koruyun,
  çocuk üşüdü vücut ısısını arttırın,
  ışın kılıçlarıyla mikropları kovalayın vs.
  mikroplar tipsiz ama sevimli olurlardı. yüzbaşılar jetgillerdeki uçaklara benzeyen aletlerle uçup şekil yaparlardı. alyuvarlarla akyuvarlar arasında tatlı bir çekişme olurdu. çeşitli hücreler flört ederlerdi. her hücrenin kızı, erkeği, çocuğu vardı.
  anlatırken bile psikolojim bozuldu.
  sonuç olarak izlemesi eğlenceliydi o ayrı.
  hatırlamak isteyenler için:
  https://www.youtube.com/watch?v=Pb5P4JPreAs
 2. izlediğim en güzel ve faydalı çizgi dizilerden biriydi.
 3. bir varmış bir yokmuş diye çevirebileceğimiz il etait une fois serisinin vücudu anlatan versiyonu. insanlık tarihini, uzayı, kaşifleri anlatan çizgi serileri de vardır ama la vie kaç tanesi türkiyede ekrana çıkabilmiştir bilmiyorum.
  zei
 4. merhaba merhaba yeter, yetişkin insanlarız.