1. grafik tablet imalatı yapan japon menşeili firmadır. tablet ve rf kalemler konusundaki uzmanlığı ile compaq, hp, samsung gibi birçok firmanın bu alanda üretimlerini gerçekleştirir.

  sahip olduğu ürün skalası fazlasıyla geniştir. eğer arada bir sketch ya da doodle atarım, detaylı çizim yapmam derseniz inkling sizin için biçilmiş kaftandır, grafik tasarım ile meşgulseniz inutos serisi kafi gelebilir ancak tasarım ve illustrasyon işleri ile uğrşanlar potansiyel bir boyun fıtığı sahibi olmak istemiyorlarsa cintiq serisini tercih etmelidirler.

  çok gezerim, çok çizerim abi ben diyenler içinse bir iki yıl önce çıkan cintiq companion serisini tavsiye ederim. bu serinin cintiq 13hd'den tek farkı taşınabiliyor olması, özellikleri ve işletim sistemine göre companion ve companion hybrid olarak ikiye ayrılır. bunlar varken gidip 13hd almak mantıklı değildir.

  cintiq serisinde ise fiyatlar tablet boyutlarına ve touch olma durumuna göre 1.000 $ ile 3.000 $ arası değişiyor.
  piyasada açık ara farkla bu işi tek yapan firma wacom olduğu için fiyat standartlarını da kendi belirliyor. pahalı mı ? evet, değer mi ? yaptığınız işe göre.
 2. bu gün fotoğraf makinemi satıp ne zamandır istediğim wacom intuos comic i indirimde 424tlye aldım. aktif kullanım alanı falan küçük geldi başta dedim bir büyüğünü mü alsam ama o da 700 lira. dedim boşver morci bunu al sen. ama bence bayağı iş görür ilk defa alacaksanız hiç daha fazla para vermeye gerek yok. ben hep elde çizmiş biri olarak başta alışamadım, eli burada kalibre etmek biraz uzun sürüyor. ilk gün daha tam alışmamış halimle bile fena işler çıkartmadık. bayağı güzel verdiğiniz paranın karşılığını alıyorsunuz tavsiye ederim.
 3. wacom intuos ctl4100 modelini edindim ve digital cizim konusundaki merakimi gidermek adina kesfe ciktim. cok yetenekli biri sayilmam ama bazen foto duzenleme ve basit cizimler icin cesitli yazilimlar kullaniyordum. biraz kendimi gelistirmek ve birazda kendime ugras bulmak amacli hos vakit geciriyorum. digital cizime yeni baslayan bu arkadasa tavsiye vermek isteyenlere mesaj kutum aciktir.
 4. grafik tablet konusunda üstüne kimsenin olmadığı marka. kısacası grafik tablet konusunda en üst katmanda yer alıyor.