werner herzog - youreads  1. dünyanın en piskopat yönetmenlerinden biridir. filmleriyle ilgili başlıklar açılmış zaten. ben biraz hayat hikayesinden bahsedeyim. bu arkadaş çok zeki ama fakir biri. bir film çekmek istiyor ama kamerası ve hiç parası yok. kaynakçılık ve metal işlerinde çalışıyor. bakıyor bu iş böyle olmayacak maaşını alınca bir sinema atölyesine katılıp kurs alıyor. aslında amacı kurs falan değil atölyenin kamerasını çalmak. kamerayı çalar ve ilk filmini çeker.

    ilk filmi çok beğenilince ikinci filmi için bir yapımcıyla beş milyon dolara anlaşır. bu o zamanlar için inanılmaz bir bütçe. yapımcıdan parayı alır amazon ormanlarında film çekmeye gider. planlanan süre bir yıldır. bu iki yıl gelmeyince yapımcı işkillenir birilerini gönderir gidin bakın şu adama diye. werner film çekerken o bölgede yaşayan yerlilerle sorunlar çıkmış. sorunlar iyice büyümüş film ekibiyle yerliler savaşa tutuşmuş. yapımcı gelmesi için haber gönderince artık bu savaş filmden daha önemli diye savaşmaya devam eder. bu çatışmalar sırasında baş rol oyuncusu ölür çektiği sahneler elinde kalır.

    bir sonraki filmini yunanistan'da çekmek istemektedir. o sırada yunanistan iç savaşta. yapımcılar yalvarsa da werner herzog'u ikna edemezler. iç savaş sırasında filmini çeker. final sahnesi bir devlet binasının yanma sahnesidir. bir binayı yakmak için belediyeden izin ister alamayınca binayı işgal eder ve ben bu binayı yakıyorum der ve eğer itfaiye söndürmeye çalışırsa itfaiyecileri vururum der. eğer asker müdahale ederse bizim silahlarımızda sessiz kalmayacak der ve binayı yakar.

    işte böyle bir maceracıdır kendisi. yaşamının son yıllarında çok sevdiği bir arkadaşı ağır bir hastalığa yakalanır. hasta paris'te werner berlin'dedir. berlin'den paris'e kadar yürürse hastanın ölmeyeceği sanrısına kapılarak buzlar üzerinde yola çıkar. yol boyunca vicdanıyla hesaplaşır ve bunları bir kitap haline getirir. kitap iki ya da üç gün önce türkçe çevirisiyle satılmaya başladı. kitabın ismi (bkz: buzda yürüyüş - münih paris) kitabı okuduktan sonra bkz'nin içini dolduracağım.

    edit: bkz zaten doluymuş.