wonder wheel - woody allen - youreads

    • izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
wonder wheel - woody allen
bir zamanlar aktrist olan fakat şimdi garsonuluk yapan ve sürekli duygusal dalgalanmalar yaşayan ginny, onun kaba saba kocası olan atlı karınca operatörü humpty, babası ile yıllardır konuşmayan fakat şimdi onun evinde peşine düşen insanlardan saklanan carolina ve oyun yazarı olmanın hayalini kuran mickey’in hayatı coney adası’ndaki lunaparkta kesişir.
dram türü filmin başrollerini kate winslet, juno temple ve justin timberlake üstleniyor. filmin kadrosunda max casella, debi mazar, jim belushi, geneva carr, tony sirico ve steve schirripa gibi isimler de yer alıyor.
  1. woody allen filmlerinde dramatik unsurlar her ne kadar beni pek sarmasa da muadilleri içinde ortalamanın üzerinde filmler gibi gelir bana. bu filmi de öyle. nevrotik kişilikler üzerinden şekillenen, herkesin kendi hayatıyla birlikte çevresindekilerin hayatlarına da birer dinamit yerleştirdiği, ilişkiler, hayaller, aldatma gibi temalar üzerinde şekillenen bildik woody allen tarzı bir film. woody allen bence geçtiğimiz yüzyılın ilk yarısında geçen filmler çektiğinde bir sıfır önde başlıyor ve yarattığı atmosfer ve görsel zenginlik filmin temposuna olumlu etki ediyor. bu film de yine 1950'lerde, coney adası'nda geçiyor. film, renkleri, kostümleri ve dönemin eğlence anlayışı ile görsel bakımdan üst düzeyde. oyunculuklar da justin timberlake hariç oldukça iyi. hatta kate winslet bu rolü ile görselliğini ikinci plana atıp orta yaş (hatta üzeri) bir görünümle kariyerinin bundan sonraki döneminde gelecek roller bakımından büyük risk almış olabilir. son izlediğim kate winslet ile bu filmdeki ginny arasında onlarca yaş var gibiydi. takdire şayan.

    oyuncular ve görüntü yönetmeni sayesinde bir önceki filminden (cafe society) daha iyi bir iş. dönme dolap fon olmaktan öteye geçseydi 8'lik olurdu benim için, ama 7/10. woody allen hayranı iseniz daha etkileyici bulmanız da olası.
    mesut