yaban koyununun izinde - haruki murakami - youreads

    • okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
yaban koyununun izinde - haruki murakami
japonya hakkında tüm bildiklerinizi unutun… haruki murakami’nin yarattığı, insanların tek bir kimono görmeden, meslekleri için ter döktükleri, aşırı içtikleri ve dağılmış evliliklerin girdabında sürüklendikleri dünyaya girin.

bu değişik, unutulmaz öykünün yirmili yaşlardaki kahramanı, çok ünlü bir detektifin küçük erkek kardeşi ya da en azından japon kuzeni olabilir pekâlâ. kadınlarla ilişkileri ve kadın kulağına duyduğu aşırı ilgi yüzünden başının derde girmesi yetmiyor, bir de sırtında krem rengi bir yıldızı olan esrarengiz koyunun peşine düşmek zorunda kalıyor. tokyo’nun kent kargaşasından bir sağ kanat politikacısının geniş malikânesine, oradan da uzak hokkaido adası’nın buz gibi ıssızlığına sürükleyen bu kitap, japonya’nın önde gelen romancısından unutulmaz, büyüleyici, heyecan dolu ve gizemli bir öykü.

“rüyaların, sanrıların ve inanılmaz bir hayal gücünün, eldeki somut ipuçlarından çok daha önce geldiği, postmodern bir dedektif öyküsü.” publisher weekly
-tanıtım bülteninden-


  1. yaban koyununun peşinde, murakami'nin her zamanki fantastik dünyasında bir yolculuğa çıkıyoruz. eğer klasik dedektiflik hikayelerini seviyorsanız, bu kitap size istediğinizi vermeyecektir. hayallerin gerçeklerden daha değerli olduğu murakami edebiyatında, varılan yerden çok da, oraya kadarki yolculuk -bu esnada yaşananlar- önemli. yazarın en iyi kitabı olmasa da, keyifle okunan, güzel bir roman. tek eksik yanı, çok da iyi kotarılamayan çevirisidir kanımca.
  2. "nasıl anlatacağımı bilemiyorum ama şimdi ve buradanın gerçekten şimdi ve burada olduğunu bir türlü kafama yerleştiremiyorum işte. ya da benim gerçekten beni olduğumu. yerli yerine oturmuyor gibi. hep böyledir zaten..."
  3. okuduğum ilk murakami kitabı. kesinlikle edebi anlamda tatmin edici, metaforları ve keskinliği güzel tat bırakan bir eser oldu benim için.