yangın var - murat saraçoğlu - youreads

    • izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.50)
yangın var - murat saraçoğlu
itfaiye kamyonları bozulan karadenizli çayırbağı beldesine diyarbakır büyükşehir belediyesi bir itfaiye aracı hibe eder. karadenizli koşman itfaiye arabasını teslim almak için hayatında ilk kez diyarbakır’a ayak basar. koşman, diyarbakır’ın zenginliğini görür, diyarbakır’a ve yaşayan halkına olan tüm algısı alt üst olur. dönüş yolculuğu sırasında yanında gizemli bir misafir, dışarıda olağanüstü bir doğa, önünde uzun bir yol ve sıra dışı bir macera vardır. aşk, hüzün ve kahkaha dolu 1.200 kilometrelik yolculuk koşman ve diyarbakır’dan kendisine katılan asya’nın bütün hayatını değiştirir.

yönetmenligini murat saraçoğlu'nun, yapımcılığını yol sinema'nin yaptığı, başrollerinde osman sonant ve nesrin cavadzade'nin yer aldığı filmin çekimleri diyarbakır'da başladı. diyarbakır çekimlerinde başrol oyuncularının yanısıra yavuz bingöl, ebru ojen şahin ve metin yıldız da rol alıyorlar.
  1. filmde çok sevdiğim iki oyuncu olan osman sonant ve nesrin cavadzade oynuyor. osman sonant'ın şivesi güzeldi ama nesrin cavadzade'nin diyarbakır şivesini o kadar başarılı bulmadım. filmdeki selvi boylum al yazmalım bağlantısı çok güzeldi asya-asya benzerliği hoşuma gitti. anlatılan hikayenin de gerçek olması ayrı bir etkileyicilik katmıştı. filmin çekim kalitesi iyi olmasa da oyunculuklar izlenir kılıyordu. diyarbakır'ı ve insanını anlatış şekillerini bir diyarbakırlı olarak çok beğendim.

    film baştan sona önyargıların ne kadar gereksiz olduğunu, aslında bir olduğumuzu anlatmış. verdiği mesajı çok göze soksa da filmi başarılı buldum.