yaşamın kökeni - peter m. hoffmann - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
yaşamın kökeni - peter m. hoffmann
yaşamın gizemi henüz tam olarak çözülememiş olsa da, bilim bize canlıların cansız moleküllerden oluşan karmaşık yapılardan ibaret olduğunu söylüyor. eğer bu görüş doğruysa, hücrelerin ve organizmaların belli bir amacı varmış gibi görünen hareketi nereden kaynaklanıyor? fizikçi peter m. hoffmann bu ezeli sorunun yanıtını nano-ölçekte bulduğunu ileri sürüyor. canlı organizmaların düzenli işleyişinin ardında bir "moleküler fırtına" esiyor. hoffmann'a göre yaşam, atomların gelişigüzel hareketlerini düzenleyen moleküler makinelerin eseri. küçücük elektrik motorları elektriksel gerilimi harekete dönüştürüyor, nano-fabrikalar başka moleküler makineler imal ediyor ve bu makineler de dna ipliklerini buruyor, açıyor ve paketliyor. tüm canlılar etkileşim halindeki bu nano-ölçekli makinelerden oluşuyor. hoffmann kendi nano-teknoloji araştırmalarına dayanarak atomların karmaşık dünyasından yaşamın nasıl doğduğunu ortaya koyuyor. size de yaşamın sırrını öğrenmek kalıyor!
 1. adından da anlaşılacağı üzere yaşamın oluşumunu açıklamaya çalışan bir kitap. tabi bir fizikçi gözünden anlatılınca baya derinlere, hücrelerdeki elemanların işleyişine kadar iniyor.

  yaşamı şans ve gerekliliğin bir araya gelişi olarak ele alıyor. dolayısıyla evrim sürecini de destekleme gayretinde. fakat son sözü okuyucuya bırakıyor. gerçekten de anlatılanlara bakınca yoruma açık noktalar var.

  bu özelliği tam bir bilim adamına yakışır bir tutum olmuştur benim gözümde. olayları ince ayrıntılarına kadar açıklayıp sonunda yorum sizin demek, bizim evrimci ve yaratılışçılarda pek görülmeyen bir özellik. :)