yaşıyor - youreads

 • youreads puanı (10.00)
 1. hdp ankara milletvekili sırrı süreyya önder'in yönetmenliğini yaptığı kısa filmin senaryosunu tufan taştan yazmış. nuriye gülmen ve semih özakça için yapılmış bir film bu.

  “bu filmde anlatılanlar bütünüyle gerçektir” ibaresiyle başlayan filmde “9 mart 2017 tarihinden itibaren açlık grevinde olan nuriye gülmen ve semih özakça, tutuldukları f tipi cezaevinde her gece gardiyanlar tarafından ‘öldün mü, yaşıyor musun?’ denilerek uyandırılmaktadır” deniyor.

  sırrı süreyya önder filmin hikayesini şöyle anlatmış:

  tufan taştan böyle bir senaryosu olduğundan bahsetti. özellikle yaşayıp yaşamadıklarını kontrol etmek için gece uyandırılma, kontrol edilme meselesi bana çok sarsıcı gelmişti. nuriye ve semih’in tutuklanmaları başlı başına bir garabetken bir de böyle gece kan uykusundan uyandırılır gibi… bunun üzerine ben de bunu filme çevirmeye karar verdim. çok kısa sürede neredeyse yarım günlük bir ön hazırlıkla tamamen gönüllü ve amatör insanların katkısıyla ve mezopotamya sinema topluluğu’nun da katkısıyla bu kısa filmi çektik. bu duruma bir farkındalık yaratmak, özellikle aydın ve sanatçıların seferber olmasını sağlamak için böyle bir üretim yaptık. umarım bir işe yarar.

  #yaşıyornuriyevesemih
  #nuriyevesemihyaşasın
 2. avrupa insan hakları mahkemesi'nin tedbir talebini reddettiği utanç verici kararın da açıklanmasıyla birlikte artık iyice büyütülmesi gereken tepkiye ses olmuş, her yerde gösterilmesi herkese izletilmesi gereken kısa filmdir. kolektif emperyalizmin kuklası olan aihm yine insan odaklı değil siyasi bir karar vermiştir. kararda işkence tanılı, toplam 32 sayfalık muayene raporuna, tıbbi belgeleme ve bilimsel görüşe tek bir atıf yapılmamıştır. tüm hekimler hayati tehlikeden söz edip, bakıma gereksinim var derken nuriye ve semih cezaevi hastanesinde refakatçisiz tutuluyor. ruhsal olarak karar verme yeterliliği olan insanlara açlık grevini sonlandırın çağrısı yapılıp devlet size iyi bakar deniliyor. burjuva hukuku gerçek yüzünü bir kez daha göstermiş olsa da hiçbir zaman medet umulan bir aygıt olmamıştır. nuriye ve semih yaşıyor, yaşayacak.