• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.38)
yaşlı adam ve deniz - ernest hemingway
golf stream’de küçük teknesiyle yalnız başına avlanan ihtiyar bir balıkçı vardı. zayıf, kavruk yüzü kederli, ensesi kırış kırış bir adamdı.yanakları, güneşin tropik denizlerde meydana getirdiği yansımaların esmer lekeleriyle kaplıydı. bu lekeler yüzünde aşağı çenesine kadar iniyordu. elleri, oltasına takılan ağır balıkları çekerken açılan yarıklarla yol yoldu. ne var ki bu yarıkların hiçbiri taze değildi. bir çöl kuraklığını andıran balıksız günler kadar eskiydi bunllar.


evet tam seksen dört gündür tek bir balık tutamadan dönüyordu. ilk kırk gün yanına birde çocuk almıştı. fakat birbiri ardına birçok gün eli boş döndükten sonra çocuğun ailesi, ihtiyar balıkçının artık talihsizlikten de beter bir salao’ya uğradığına inanarak, çocuklarını ilk hafta içinde üç güzel balık yakalayan bir başka tekneye vermişlerdi. ihtiyar balıkçının her gün ufacık teknesiyle eli boş dönüşünü görmek çocuğa pek dokunuyordu. teknenin gelişini görünce hemen aşağı sahile, olta yumaklarını, sereni, zıpkını, yelkeni taşımak için eski ustasının yardımına koşuyordu. çocuk ihtiyar balıkçıya büyük bir hayranlık duyuyordu, herşeyi ondan öğrenmişti. ama onun yanından ayrılmak zorunda kaldığı içinde bir okadar üzgündü. çocuk ihtiyarın yanından ayrılmasına rağmen bütün boş vakitlerini onunla geçiriyordu. ihtiyar balıkçıda her sabah çocuğun evine giderek onu uyandırıyor ve sahile birlikte iniyorlardı. ihtiyar, çocukla balığa çıktığı günleri çok özlüyordu. ihtiyar teknesini yükleyip, gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra yavaş yavaş denize açılarak uzaklaştı. hava kararmaya başladığında çocuk sahilde yine ihtiyarı bekliyordu. ama ihtiyar o günde hiç balık tutamadan geri dönüyordu, çocuk bunu öğrenince yine çok üzüldü ve o gün tuttuğu iki büyük balığı ihtiyara verdi ve balıkları yem olarak kullanmasını istedi.yüz temel eser özetleri, kitap özetleri, roman özetleri, yüz temel eser, özet

ihtiyar ertesi sabah, güneş doğmadan, bir gün o hayalini kurduğu kılıç balığını yakalayacağına olan inancıyla tekrar denize açıldı ve okyanusun bereketli olduğunu umduğu bir köşesinin yolunu tuttu. ihtiyar balıkçı bu sefer çok uzaklara gitmeye karar vermişti. koyun çevresinde haftalarca uğraştım, yine bişey tutamadım diye düşünüyordu.

ortalık iyice ağarmadan uçları yemli oltalarını suya atrak, akıntıya doğru sıyırtmaya başladı ve çok geçmeden güneşin doğuşunu büyük bir zevkle seyretti. aradan birkaç saat geçmişti, tam bu sırada biraz ilersinde siyah kanatlarını açmış bir kuşun süzülmekte olduğunu gördü ve birşeyler bulduğunu, oldukça büyük bir sürü olduğunu düşündü.aradan çok geçmeden kıç tarafındaki oltanın ipleri ihtiyarın ayaklarının altında geriliverdi; ihtiyar adam kürekleri bırakarak oltaya el attı, küçük bir balığın ağırlığını nı hissedince hızla içeriye doğru çekmeye başladı. içeri aldığı balık güzel bir palamuttu. ihtiyar, balığın iyi yemlik olacağını düşünerek balığı teknenin ucuna doğru fırlattı. artık sahilin yeşil çizgisi gözden kaybolmuş, güneş iyice ısınmıştı, kürek çekerken ihtiyarın sırtında, ensesinden kuyruk sokumuna doğru ter damlaları iniyordu. işte o anda, olta ipinin altında küpeşteye dayadığı tahta çubuklardan birinin düştüğünü gördü ve bir süre sonra bir balığın zokayı yuttuğunu anladı, ip öylesine geriliyordu ki balığın nekadar büyük olduğunu tahmin bile edemiyordu ama şunu çok iyi biliyorduki bu balık herzaman hayalini kurduğu kılıç balığıydı. ihtiyar büyük bir uğraştan sonra oltanın hakimiyetini tamamiyle sağladı. ama balık öylesine güçlüydü ki tekneyi sürüklemeye başlamıştı, oltanın ipide gittikçe boşalıyordu. ihtiyar balıkçı diğer oltaların ipinden ekleme yaparak oltanın boyunu bir hayli uzattı, artık kendinden emindi.

bir süre sonra hava karardı, balık hiçte yorulacak gibi gözükmüyordu. artık olta omuzlarına çok ağır geliyordu ve ihtiyar oltayı sağ omzundan sol omzuna sürekli değiştirmeye başladı. ne olursa olsun balığa yenilmeyeceğini sürekli söyleyip kendi kendine konuşuyordu. bir an için çocuğun yanında olduğunu düşündü. eğer o yanımda olsaydı bu kadar yorulmazdım diyerek onu çok özlediğini söyledi. ihtiyar, balığın ani bir hareketiyle kendine geldi, içinden acaba pes etmeye mi başladı diye geçirmeye başladı. ama balık yoluna hala devam ediyordu. ihtiyar çok açıkmıtı ve yakaladığı palamutu temizledikten sonra yemeye başladı, çok az suyu kalmıştı buna rağmen sonuna kadar devam etmeye karalıydı. bir an için suya baktı ve teknenin yavaşladığını hissetti, balığın yine pes etmeye başladığını düşündü ama bu sefer yanılmamıştı. balık iyice yavaşlayarak su üstüne çıktı. ihtiyar, balığı gördüğünde çok heyecanlandı, bu hayatında tuttuğu en büyük balıktı. gümüşü andıran rengi güneşte parıl parıl parlıyor, uzun ağzının sivriliği insanın içini ürpertiyordu. ihtiyar büyük bir zorlukla su üstüne çıkardığı balığa mızrağını fırlatarak tamamen ölmesini sağladı ve balığı teknenin yanına ağzından ve kuyruğun dan sıkıca bağladı. artık evinin yoluna koyulabilirdi, çünkü savaştan ihtiyar galip çıkmıştı. denizde birkaç saat yol aldıktan sonra suların hareketlendiğini gördü. evet korktuğu başına gelmişti, bunlar köpek balığıydı. hemen teknesinde ayağa kalktı ve mızrağını eline alarak köpek balıklarına saldırmaya başladı. uzun bir uğraştan sonra birini öldürdü ve öbürünüde ağır bir şekilde yaraladı ama onlarda kılıç balığına zarar vermişti. ikinci köpek balığını öldürmek isterken mızrağıda kırılmıştı ve ilerde köpek balıklarının tekrar saldıracağındanda emindi. ihtiyar yorgun bir hareketle tekneye oturdu ve teknenin küreğini içeri aldı, belindeki bıçağını çıkararak küreğe bağlamaya başladı, evet artık yeni bir mızrağı vardı. artık tek düşündüğü biran önce evine varmak ve çocuğu görebilmekti. nihayet günler sonra evine yaklaştığını hissetmeye başladı.tam o sırada sudaki hareketlilik tekrar görülmeye başladı, yine köpek balıkları gelmişti ve kılıç balığına saldırmaya başlamışlardı. balıktan bir ısırık alan, yuttuktan sonra tekrar geliyordu. ihtiyar balıkçı yaptığı mızrakla bu köpek balıklarınıda yenmeyi başardı ama kılıçbalığındanda fazla birşey kalmamıştı. ihtiyar herşeye rağmen bütün gün yoluna devam etti ve nihayet evinin bulunduğu sahilin ışıklarını görebildi, teknesini kıyıya yanaştırıp bağladıktan sonra hemen evine gitti.

sabah olduğunda çocuk ihtiyarın teknesini gördü, teknenin etrafı bir hayli kalabalıktı, herkes ihtiyarın tuttuğu balığa bakıyordu etkilenmek için balıktan arta kalanlar bile yetiyordu. çocuk teknenin yanına inmeden hızla ihtiyarın evine doğru koşmaya başladı. eve vardığında o hala uyuyordu. çocuk ihtiyarı seyretmeye başladı ve bir süre sonra ihtiyar gözünü açıp çocuğa sıcak bir gülümseme attıktan sonra tekrar uykuya daldı.


 1. bana fazla durağan ve bu yüzden de biraz sıkıcı geldi. hemingway e bu kitapla giriş yapmak istemiştim. beklediğim de daha bir psikolojik gerilimdi açıkçası.

  çok basite indirgeyerek; at -çek-asıl - bırak'dan başka bir şey okumadım düşüncesindeyim.
  bir de ben bilgi yayınevi-hemingway serisinden okudum da puntoları çok büyük. onun da insanı biraz sıktığını-yorduğunu düşünüyorum.

  --
  bitirdim editi: sıkıla bunala, hadi elimde kalmasın diye bitirdim sonunda. sonu güzeldi.
 2. tek oturuşta bitirdiğim, okuması zevkli, sürükleyici ve yüzeysel nitelikle güzel bir hikaye tadında romandır.
 3. gerçeğe oldukça yakinsayan ama bakınca da tahminin ötesinde basitliklerle süren bir hikaye. sanırım güzelliği bu tahmin edilemeyen ama görünce de hic garipsenmeyen olaylar zincirini aktarabilmekten geliyor. bi günde okuyup bitirilebilecek, bazı balıkçılık terimlerini öğreten, hatta genel durumu ve finaliyle ibretlik kategorisine alınabilecek bir eser.

  hemingway'in nobel almasında etkisi olduğunu okumuştum bir yerlerde. bir de yazarın karakterlerinin başlıca insani yönleri (yılmaz, azimli, güçlü vs.) bu kitaptaki karakter ile şekillenmiş. muhtemelen yazarın kendisi bu basit öyküyü çok seviyordur.
  abi
 4. en sevdiğim kitaplardan biri. benim gözümde martı' dan çok daha ilham verici, en az küçük prens kadar da dolu ve üzerine konuşmaya değer bir kitaptır. pek çoğu kişi kitabın sabır yönüne vurgu yapsa da benim umurumda olan kısım kitabın sonudur. gerisi spoiler:

  kitabın sonunda yaşlı kahramanımız büyük balığı kıyıya getiremez ama yine de mutludur. çünkü yaptığı eylemleri başkası için yapmaz, kendisi için yapar. özetle başkası için yaşamaz yaşlı adam ve bu kitap bize bunu anlatır sabırdan ziyade; kendimiz için yaşamamız gerektiğini anlatır. dahası bunu ders verir gibi yapmaz, o sadece yaşlı bir adamın hayata bakışını özetler size, gerisi sizin özgür iradenize, karakterinize kalmıştır.
 5. birey ne yaparsa yapsın kat'iyen doğayı yenemez. hemingway bu kitabı ile bize tam olarak bunu anlatmıştır. doğa karşısında ne kadar çabalasak da varımızı yoğumuzu ne kadar ortaya koysak da biz doğaya karşı bir şey elde edemeyiz. bu eserde yaşlı adamın da başına geldiği gibi doğanın bize verdiklerini bizim kendi başarılarımız sanarak doğayı yendiğimizi düşünürsek öyle ya da böyle doğa bir şekilde verdiğini bizlerden geri alır. insan hiçbir zaman unutmamalıdır ki asla en basit organizmadan bile üstün değildir. insanın kendini üstün görmesi ve akabinde doğaya karşı zafer kazandığını düşünmesi kendisini aldatmaktan başka bir şey değildir. diğer canlılar karşısında zeka olarak onlardan üstün olabiliriz ancak doğayı karşıya aldığımızda en asalak bir böcekten dahi hiçbir farkımız yok.
 6. kitap, hem kendi doğasını iyi bilen hem de kendi yolunu kendi çizen ihtiyar balıkçı karakterinde birbirine zıt görünen stoa ahlakı ile varoluşçu ahlakın sentezini sunuyor.
  lemur
 7. sonu yarım kalmış bir hikayedir, kitaptır 'yaşlı adam ve deniz'.

  yaşlı adam'ın çocuk ile arasındaki ilginç uyum ise gerçekten usta-çırak ilişkisine güze bir örnek. okunası, okutulası ernest hemingway eseri.
 8. hemingway'in "bugüne kadar yazdığım en iyi şey." demiş olduğu eseridir.
  anna
 9. sıfat kullanmaya giriş dersi veren kitaptır.

  hemingway gerçekten büyük büyük çok büyük bir yazardır da, bir insanın yaşlı bir balıkçının hikayesini bu denli sade, bu denli sıradan ve bu denli dehşetengiz anlatabilmesinin şahsımda bıraktığı etki, ancak herhangi bir koşucunun 100 metreyi 5-6 sn. 'de koşmasıyla açıklanabilir.

  aklıma daha bayağı da bir örnek gelmiyor, bu şaheseri okuyup bitirdikten sonra ne şiddette titrediğimi itiraf edebilmek için.

  sen, sen.. biriciksin hemingway!
 10. bu kitap üzerine ne yazılır, ne çizilir, ne söylenir hiç bilmiyorum. anlatılmaz yaşanır deyiminin kitap versiyonu olsa gerek yaşlı adam ve deniz.

  balıkçının ölmek pahasına mücadelesi, mücadeleden ziyade balıkla bir bağ kurması ve ondan vazgeçmemesi, yaşamdan kopmayışı, yalnızlığına merhem olan çırağı. gazeteleri, yatağına olan sevgisi... bilmiyorum müthiş etki bıraktı bende. alın okuyun, anlayacaksınız.