• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.33)
yatak odasında felsefe - marquis de sade
tüm bildiklerinizi unutun!

"büyük fikirler yüzünden ahlakı bozulacak kişiye yazıklar olsun! felsefi düşünceler içinden yalnızca kötü olanları çekip almayı bilen, ahlakı her şeyle bozulan bu kişilere yazıklar olsun! bunların ahlakının seneca ya da charron okuyarak da bozulmadığını kim ileri sürebilir? ben asla onlara hitap etmiyorum!"


 1. yepyeni ve fantastik bir deneyim için; aklınızı, fikirlerinizi tüm sınırları sonuna dek kaldırarak, değerlerinizi ve erdemlerinizi kısa bir süreliğine kenara koyarak okunması gereken kitap.
 2. sadizm kelimesinin marquis de sade 'den geldiğini biliyor muydunuz? fifty shades of grey halt etmiş, okuyun, okutun!
 3. tamamen seks sadizim acimasizlik kokan limitleri zorlayan değil limit tanımayan ve felsefenin yatak odasında ne kadar farklı işlediğini gösteren kitaptır.
 4. "hayatımda çöpe attığım tek kitap."

  şimdi ben bunu diyince bana kızdılar, artık demiyorum o yüzden. eskidendi diyorum, çok eskiden. şimdi olsa atmam büyük ihtimalle. ama eskiden ağır gelmişti. kurtulmak istemiştim. başka hiçbir kitap böyle bir etkiye sahip olamaz bence.
 5. cinsel ilişkiler esnasında karakterlerin yaşadıkları duyguları sözlü olarak ifade etmelerini gerçek dışı bulduğumu söylemeliyim. bunun aksine felsefe içerikli karşılıklı diyaloglar ise bir o kadar başarılı ve gerçekçi.
 6. "erdem bir kuruntudan ibarettir, erdeme ibadet etmek sürekli fedakarlık demektir, mizacımızın esinlerine karşı sayısız isyanı gerektirir. bu tür hareketler doğal olabilir mi? doğa kendi ihlalini örgütler mi hiç?"
 7. "nankörler yaratan erdemler bizden uzak dursun!

  iyilikseverlik, gerçek bir ruh erdemi olmaktan çok, kibrin kusurudur; çalım satarak hemcinslerini teselli etmektir, asla iyi bir davranışta bulunmak gibi bir bakış açısı yoktur; verilen bahşişin iyi bir reklamı yapılmazsa çok öfkelenilir."
 8. "yeryüzünde iyilik yapmak da kötülük yapmak da farksızdır; zevklerimiz, mizacımız değil midir tek uyulması gereken?

  erdem ve erdemsizlik sözcükleri bize yalnızca tamamen yerel anlamda fikir verir. ne kadar tuhaf olduğunu düşünürseniz düşünün, mutlak anlamda canice olabilecek tek bir eylem olmadığı gibi mutlak anlamda erdemli denebilecek tek bir eylem de yoktur. her şey bizim geleneklerimiz ve yaşadığımız iklime bağlıdır; burada suç olan şey yüz fersah aşağıda çoğu zaman bir erdem olarak kabul edilir, bir başka yarımkürede erdem olarak görülen şey, tersine dönerek bizim için suç olabilir."
 9. "tutsak bir halkın suç olarak gördüğü doğanın itkilerine kendini bırakma edimini özgür bir halk suç olarak görmez."

  "perhiz imkansız bir erdemdir, perhiz yaparsak hakları ihlal edilmiş olan doğa bizi anında binlerce felaketle cezalandırır."
 10. "hovardalık yolunun kötülükle dolu olduğu kehaneti ebeveynlerimizin zırvasıdır; her yerde dikenler vardır ama ahlaksızlık kariyerinde güller dikenlerin üzerinde bulunur; erdemin balçıklı patikalarında ise doğa tek bir gül bile yaratmamıştır."