yavuz çetin - youreads  1. 1990 yılında istanbul’da müzisyen dostları batu mutlugil (duman grubunun gitaristi olan batuhan mutlugil'in babası), zafer şanlı ve kerim çaplı ile cover grubu olarak tanınan blue blues band'i kurar. 1970 yılların rock ve blues parçalarının ağırlıkta olduğu çalışmaları sürdüren blue blues band grubunda elektro gitar calip vokal yapar.

    yaşamı boyunca 1960'lı ve 1970'li yılların rock blues müziklerinden etkilenir. daha sonraları yaptığı beste ve söz çalışmalarına rock ve blues müziğinin ruhunu yansıtır. jimi hendrix’i ve dünyaya mal olmuş blues şarkılarını da yorumlamaktan her zaman büyük bir keyif alır. 1990'lı yılların ortalarında fuat güner ile tanışmasıyla birlikte stüdyo müzisyenliğine baslar. fuat guner’in stüdyosunda sürdürdüğü çalışmalarında televizyon ve radyolar için reklam müziklerini gitarıyla seslendirir. birçok sanatçının albüm kayıtlarına da gitarıyla imzasını atar. gitarıyla eslik ettiği albümler arasında, izel bir küçük aşk, kıraç’ın deli düş ve bir garip aşk bestesi, soner arıca’nın ayrılık, turgut berkes’in albümündeki miranda ve mindos isimli şarkıları ve göksel’in sabır adli şarkısı en bilinenleridir. goksel’in şarkısındaki talkbox performansının türkiye’de bir ilk olması, ona talkbox kullanan ilk gitarist sıfatını kazandırır. 1996 yılının ortalarında mfö grubuyla çalışmaya baslar. grupla turnelere gider ve katıldığı tüm konserlere gitarıyla eslik eder. bir yandan bar müzisyenliğine devam eder. 1997 yılında ercan saatçi prodüktörlüğünde ilk albümü için çalışmalara baslar.

    ilk adlı albümünü stop müzik’ten çıkarır. albümünde yer alan, erkeğin olmak istiyorum, ayrıca sinan çetin’in yönettiği propaganda filminde kullanılan, erkan oğur’un perdesiz gitar performansının da yer aldığı dünya isimli enstrümantal şarkisi en bilinenleridir. mfo ile konserlerde çalmaya ve yavuz çetin group isimli grubuyla bar performansını devam ettiği sure içerisinde, ikinci albüm çalışmalarına da baslar. 1999 yıllarının sonlarında tmc film müzik ile anlaşır. ve ikinci albümü "satılık" için stüdyoya girer. sözü, müziği ve düzenlemeleri kendisine ait bir çalışmaya son kez imza atar. mart 1999 tarihine çıkması planlanan albüm için tüm çalışmaları bitirir. ama ne yazık ki yaptığı bu son çalışmanın müzikseverlerle buluştuğunu göremeden, hayata veda eder.

    yavuz çetin adına oğlu yavuzcan çetin tarafından 5 temmuz 2014'te yavuzfest 1.gitar festivali düzenlenmiştir. bu festival,yavuzcan çetin'in söylemiyle geleneksel hale getirilecektir.