1. biraz önce devletin işleyişi ile ilgili şu (bkz: #226499) yorumu okuyunca aklıma gelen fiş kesen pos cihazı.

  bundan nerden baksan 5 sene önce bi maceraya giriştik. ya allah deyip pilavcı çiğköfteci dükkanı açtık. aradan üç beş ay geçti geçmedi bu yazarkasa poslar piyasaya düştü. fiyatı da 2.000 tl civarındaydı. tabi biz daha dükkanı yeni açmışız cebimizde paramız yok. alamayız deyip erteledik. son tarihler falan açıklanmış, haberimiz olmadı. derken gün geldi hadi alalım şunu başımıza bela olacak yoksa dedik.

  abim gitti vergi dairesine son tarihi geçtiniz ceza ödeyeceksiniz deyip 600 tl ceza çıkardılar. neyse pos ücreti ödendi, cezası ödendi. çok ciddi sıkıntı yarattı. neyse öyle böyle ödendi bitti.

  derken 2014 oldu baktım gazetede haber, son tarih ekim 2014 yazarkasa pos almayanlar ceza ödeyecek diyor. ulan dedim biz bunu aldık ta geçen sene bi de ceza ödedik hala almayan mı var? sonrasında her gittiğim yerde bakkalda kasapta bakmaya başladım. abi diyorum siz niye almadınız bu yazarkasa posu? daha gelmedi onun vakti diyorlar.

  öyle böyle 2015 oldu 2016 geldi gitti. 2017'de bile mahallemdeki kasap almamıştı. yahu dedim bunun hala mı süresi gelmedi? yok gelmedi daha dedi.

  şimdi tekrar aklıma düştü yukarıda bahsettiğim yorumu okuyunca lan dedim bakayım son tarih gelmiş mi? yok gelmemiş, ocak 2018 son tarihmiş. buyrun

  peki biz bundan 5 sene önce neden ceza ödedik? işte bu kısım hayatta edinilen tecrübeler kısmına giriyor. kemal sunal, ilyas salman filmlerinde anlatılan şeyler %100 gerçek sevgili okuyucu. yapmayacaksın, almayacaksın, ödemeyeceksin. görmeyeceksin, duymayacaksın, bilmeyeceksin. dürüst olursan kazıklanırsın, yorulursun, sonra da suçlu çıkarsın.

  şimdi bazen dost sohbetinde laf açılıyor ya eğitim kurumu açsak deniyor. ordan biri diyor ya onun için yönetmelikte şu madde var bu madde var. yok abicim madde falan açın diyorum. ruhsata da gerek yok. bizim mahallede bodrum katta kreş var. dahası adam ruhsat almış. bodrum kat da zaten kömürlükmüş sonradan eve dönüştürülmüş.
  abi