yazı kitabı - carl faulmann - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
yazı kitabı - carl faulmann
eski bir latin deyimi olan “verba volant scriba manent” (söz uçar, yazı kalır) sözlü iletilerinin görsel olarak kaydedilme gereğinin vurgulayıcısıdır hiç şüphesiz. gösterge dizgesi olarak saptanan söz, teslimiyetini yaşar yazı karşısında. yazı eylemi ise adeta kendini bir serüven içerisinde bulur.
“yazı kitabı: tüm yerkürenin, tüm zamanların yazı göstergeleri ve alfabeleri” adlı bu kitap viyana kayser-kraliyet saray ve devlet matbaası’nda ilk olarak 1878 yılında basıldı. gördüğü ilgi üzerine kitabın zenginleştirilmiş ikinci baskısı 1880 yılında okuyucuya sunuldu. 1878 ve 1880 baskıları viyana ulusal kütüphanesi, düsseldorf üniversite kütüphanesi gibi tanınmış kütüphanelerde özel bölümlerde saklanmaktadır. almanya ve avusturya’ nın ünlü kitap koleksiyoncularında nadiren bulunan ve yüksek fiyatlara satılan yazı kitabı, bir asırdan fazla bir zaman tekrar yayımlanmadı. nihayet 107 yıl sonra 1985 tarihinde bir tıpkıbasım gerçekleştirildi. elinizdeki kitap 1880 yılında yayımlanan zenginleştirilmiş ikinci baskının çevirisidir ve tek tek bütün sayfaları, içeriği ve biçimiyle kitabın orjinal hali korunmuştur.
(kitapyurdu)
 1. tam bir başucu kitabı ya da ansiklopedisi...
  taa 1800lü yıllardan günümüze uzanan bu kitap, "tüm yerkürenin, tüm zamanların yazı göstergeleri ve alfabeleri"ni bize aktarıyor.
  göz atmak isteyenlere