yedi yıl - peter stamm - youreads

    • okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
Yazar Peter Stamm
yedi yıl - peter stamm
alexander birbirinden çok farklı iki kadın arasında kalmıştır. bir yanda üniversitede tanıştığı, üst sınıf bir aileden gelen, güzel, iyi eğitimli, hırslı sonja; diğer yanda silik, neredeyse çirkin, sessiz sedasız, “kendini birilerine, hatta kendine bile beğendirmeye dair her türlü umudunu yitirmiş” gibi görünen katolik, polonyalı göçmen iwona. alex, kendi tasarımları olan bir evde yaşamayı ve birlikte başarılı bir mimarlık ofisi kurmayı hayal ederek sonja ile evlenir fakat anlam veremediği ve kendisine yakıştıramasa da yıllar içinde bir türlü engel olamadığı bir çekimle dönüp dolaşıp iwona’nın yanında, onun o yoksul, loş odasında bulur kendini. hayalleri bir bir gerçeğe döndükçe alex de yaşamını, değerlerini, seçimlerini sorgulama noktasına gelecektir.isviçre’nin son yıllarda en çok konuşulan yazarlarından biri olan, eserleri otuz yedi dile çevrilen peter stamm akıl sır ermez insan doğasını, mutluluk ile bitmeyen imtihanımızı bir aşk üçgeni vesilesiyle resmederken ustalığını konuşturuyor. yedi yıl, modern hayatın çarkları arasında kendini keşfetmeyi geciktiren ruhları mercek altına alan farklı, çarpıcı ve cesur bir roman.


  1. ikili ilişkiler üzerine, geniş bir zaman dilimini anlatan , oldukça akıcı bir roman. bir edebiyat şaheseri diyemem ama hayret uyandıracak derecede akıcı bir kitap.

    isviçreli yazar peter stamm'ın bu romanı dünya çapında da epey ilgi görmüş, 37 farklı dile çevrilmiş. mimari eserler, mimarlık fonu önünde geçen, aslında hepimizin aşina olduğu konulara değinen hafif bir sahil okumalığı.