1. öğrenci ve bekar giller için hayat kurtaran tariflerdir efenim. makarna sosları üzerine doçentliğini yapmış şahsım yeni arayışlar içinde olmak ile beraber hamur işlerine de bir hayli merak sarmıştır. var ise tarifi kolay, sen bu işin içinden çıkarsın mrbigo diyebileceğiniz tarifler beni yeşillendirin. başlangıç olarak basit tarifler ile başlar zeminimi hazırlarım, sonra kendimi geliştirdikçe geliştiririm, gözlemeye kadar yolu var sözlük.

  evet bekar olmak çok zor, bir de üstüne sakar bir insansınız mutfak sizler için oldukça tehlikeli bir ortam. ancak pes etmek yok. mide krampları geçirene kadar ; donmuş pizza, çin yemekleri ve fast food ürünleri yediğimiz günleri hatırlayın. mide ülseri olduğunuz mide suyunuzun ağzınıza geldiği anları hatırlayın. devam dostlar, biz neden karnıyarık, yaprak sarma, imambayıldı yapamayalım? başarabiliriz...

  teknoloji de artık bizim yanımızda, web sektörü çok gelişti ve aklımızın alamayacağı kadar yemek tarifleri sitesi var. orada en ince ayrıntısına kadar yapılışı, malzemeleri falan verilmiş. yani emeğimizin karşılığını almamız için bütün fırsatlar mevcut sözlük.

  aslında çoğu yemek tarifi sitesi başarılı, aralarında sıkıntılı site sayısı az. ancak benim genel olarak kullandığım şu yemek tarifleri sitesi.
 2. yemek ile ilgili hiç bir zaman sorunum olmadı. yani ne pişirsem, nasıl yapsam gibi kapsamlı düşünmedim ama tabi kötü tarafı aldığım kiloları nasıl vereceğim şeklinde oluyor. orası ayrı bir konu.

  yemek tarifi paylaşmaya çalışıyorum burada elimden geldiğince ve ölçü kullanmayı pek beceremiyorum. daha çok küçük yaşta tv programlarında yemek programları izlerken orada verilen ölçüleri kendime uydururdum ve nasıl bir merak-yetenek..vs artık adı her neyse, hiç bir zaman düzenli bir yemek defteri tutmadım. gözlem ve işin mantığını anlama çok önemli. hala yapamadığım şeyler de vardır muhakkak. öğrenci evinde de,yurtta kaldığım dönemde de hiç zorluk çekmedik. -dik, çünkü kendimle birlikte çevremi de doyuran biriydim.

  yurtta kaldığımız zamanlarda yasak olmasına rağmen valizlerin içinde tüp ve araç gereçleri sokarak pırasadan, dolmaya, patates kavurmasından, çiğ köfteye kadar zengin bir yelpazede yemek çeşitliliğine sahiptik. pazar alış verişine çıkar, yine valizler yardımıyla içeri sokardık. bazen o kadar zengin olmazdık. yurt işte, her an her şeyi bulmak mümkün değil. ince bulguru ıslatıp turşu suyu ile tatlandırıp yediğimiz de oldu, su ısıtıcısının içinde makarna yaptığımızda.. bu sizin hayal gücünüzle de doğru orantılı. pratik olmak ve mutfaktaki ürünleri iyi kullanmak gerekiyor aslında. malzemeye göre mi bir yemek çıkacak yoksa elde olanlarla ne yapabiliriz mi?

  zaman zaman başvurduğum siteler var; takip ettiğim ünlü olmuş aşçılar. oktay usta sanıyorum bir dönemin fenomeni olmuş adamdır fakat son yaşananlardan sonra sesi soluğu çıkmıyor. elde avuçta ne varsa yeni bir şeyler çıkarmayı bilirdi adam. bunun dışında arda türkmen' in kendine has bir üslubu vardır. çok ekranlarda olmasa da bir rafet usta (ince), ki o türkiye' yi uluslararası alanlarda temsil eden biridir, gerçekten bu işin hakkını verecek tariflere sahiptir. emel başdoğan' dan çok şey öğrendim yemek tarifleri adına. şimdilerde kendine ait iki yeri olsa da pasta ve türevlerine dair, o her türlü yemekte çok başarılı biriydi.

  site olarak nefis yemek tarifleri oldukça başarılıdır yine. tarif çeşitliliği ve denenmişliği çok fazladır. bir ara bir yer daha keşfetmiştim. epey oluyor; malum bu alana meraklı olunca insan pek çok bilgiye aç.. işte o zamanlarda cahide sultan'ı keşfetmiştim. ciddi güzel tarif verir lakin; kadın o kadar cahil ki.. başka bir başlıkta değinmek istiyorum aslında, adına açılmış, yoksa olayın yemek boyutundan fırlarız. tarif dışında yobazlıkları ve takipçilerini deli saçması şeylere yönlendirmesiyle nam salmıştır. tabi bunu bildiğimden beri de hiç bir tarifine yaklaşmıyorum ama sitelerden bahsetmişken aklıma geldi.