1. iki güzel şeyi ya da merakımı önce bilinçsizce sonradan da sistematik olarak birleştirdiğimde, böyle bir liste oluştu. buradan gelmesini umduğum katkılarla daha da geliştireceğim:

  kısa kısa:

  - la regle du jeu - jean renoir : böyle bir filmle başlayınca ister istemez yemek temalı film diyerek böylesine önemli bir filmin tüm mesajını hiç ettiğim sanılmasın. burjuvazi ne yer ne içer, nasıl yer nasıl içer, ahlaksızlığı kılıfına nasıl uydurur, nasıl uydurur da rahat uyur, kısaca adıyla müsemma, "oyunun kuralını" anlatan, bunuel'e yıllar öncesinden selam çakan bir ustalık eseri.

  - le charme discret de la bourgeoise - luis bunuel : "burjuvazinin gizemli çekiciliği" bir türlü gerçekleşemeyen bir davet, burjuvanın haz arayışı...

  - el angel exterminator - luis bunuel : bunuel demişken bunu da ekleyelim, yemekten sonra bir ağırlık çöker de yerinizden kalkamazsınız ya, bu burjuvalar da öyle yapıyor ve olaylar gelişiyor :)

  - who is killing the great chefs of europe? - ted kotcheff : hala izlemediğim, listemin ilk sırasındaki filmlerden. yemeğe çok düşkün bir adam ve birbiri ardına cinayete kurban giden ünlü şefler; vedat milor bunu beğendi! :)

  - como agua para chocolate - alfonso arau : kitabındaki lezzeti, hem de kelimenin sözlük anlamıyla lezzeti verememiş, ama kötü de denilemeyecek bir film ve oldukça güzel yemek sahneleri barındırır.

  - jiro dreams of sushi - david gelb : belgesel. sonunda aklımızda kalan güzel suşiler olacaktır elbette ama daha da güzeli izleyeni adına tutku denilen o garip şeyle tanıştırması...

  - how to cook your life - doris dörrie : belgesel. nasıl bir gözse, ben bu belgeselin başlığını "how to cook your wife" olarak okumuş ve çok meraklanmıştım! neyse, eşimizi pişirmiyoruz, ilk beklentimin yüksek olmasından mıdır bilmem pek keyifli bulduğumu söyleyemem, sonuçta kimse karısını pişirmiyor. bence biraz fazla didaktik, zen felsefesi falan filan derken biraz yoruyor. ama izlenmeli.

  - chocolat - lasse hallström : izlemeyen kalmamıştır herhalde, oysa benzer temalı çok daha iyisi var, bir altta:

  - babettes gaestebud - gabriel axel : 1987 tarihli, yabancı film oscarını da almış. güzel, epey güzel.

  - the godfather - francis ford coppola : ne alaka mı? ayıp, en iyi domates sosunu nereden öğrendik sanıyorsunuz?

  to be continued...
  mesut
 2. le grande bouffe - marco ferreri

  bunuel’in anti tezini çekmiştir ferreri. davet gerçekleşir ve izleyende iştah bırakmaz.
  sezgi
 3. julie and julia

  insanda işi kırıp evde yemek yapma hissi uyandıran tatlış bir filmdir