yengeç dönencesi - henry miller - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.20)
Yazar henry miller
yengeç dönencesi - henry miller
henry miller, yıllarca yasaklı kalmasına rağmen bugün çağdaş edebiyatın en önemli başyapıtlarından biri sayılan yengeç dönencesi ile karşınızda.
"o günden bu yana her kaçığın paris'te er ya da geç keşfettiği bir şeyi keşfettim: cehennem azabı çekecek olanlar kendilerine uygun cehennemi ısmarlayamıyordu."
paris'te bir amerikalı. akıntıya kapılmış, dümensiz bir gemi. anahtarı olmayan bir delik. haz, hüzün, hezeyan. zamanın çarkında, medeniyetin kokuşmuş sularında sürüklenen, çivisi çıkmış bir dünya burası. birileri tüller, kadifeler içindeyken diğerleri balçıklara gömülmüş debelenmekte. zaman geçip gidiyor. ne dün var ne yarın. ve henry miller, çorak topraklar üzerinde yeraltı baharlarının peşinde.
"zaman zaman patlayan, bizi yaralayan ve içimizi dağlayan, bizden iniltiler, gözyaşları ve beddualar koparan sayfalar okuyorsak, bilin ki bunlar sırtı duvara dayalı, tek savunması sözcükler olan biri tarafından yazılmıştır; sözcükler dünyanın yalancı ve ezici ağırlığından, yüreksizlerin kişilik mucizesini çökertmek için yarattığı işkence aletleri ve çarklardan her zaman daha güçlüdür."


 1. !---- spoiler ----!

  hayatımı altüst etme, zamanımı çalma, ruhumu irdeleme, düşüncelerimle beslenme, beni dostunuz, sırdaşını ve danışma büronuz olarak görme hakkını nereden buluyorsunuz kendinizde?

  !---- spoiler ----!
 2. elinize alıp ilk 2 sayfasını okursanız kitabı bitirene kadar elinizden bırakamayacağınız nadide eser.
  gizeh
 3. kitabın yasaklı olması, tahminimce benim gibi bir çok insanın içinde ona bir an önce ulaşılması ve mutlaka okunması gibi düşünceler uyandırıyor.

  henry miller, güçlü bir cinsel anlatımla sunuyor bu kitabı. paragraflar okunmadan ne kadar güçlü olduğunu kestiremiyorsunuz bile. tabi kitap sadece bu anlatımı sayesinde öne çıkmıyor. böyle dersek henry abimize ayıp etmiş oluruz.

  mutlaka bir kenara not etmeli, bir gün kesinlikle okunmalı.

  ayrıca (bkz: oğlak dönencesi - henry miller)
 4. henry miller'ın bir dönem yasaklı olan kitabı. kitap şu an ülkemizde yasaklı değildir, rahatlıkla ulaşılabilir durumdadır. siren yayınları tarafından avi pardo çevirisiyle yayımlanmıştır. her avi pardo çevirisi gibi çok iyi bir çeviridir. ayrıca after hours - martin scorsese filmindeki baş karakterin okuduğu kitaptır.
  "bu dünya hakkında bütün düşündüklerini söyleme cesaretini gösterecek kişi ayağını basacak yarım metre karelik toprak bulamayacaktır. ne zaman adam gibi biri çıksa, dünya biner sırtına ve kırar belini. çiçeklenmeyi engelleyen çok sayıda çürük sütun, fazlasıyla cerahatli bir insanlık mevcut. bu muazzam bina bir yalan, temelinde titrek bir korku yatıyor, devasa boyutlarda."
  henry miller