1. denediniz, iyi kötü birlikte zaman geçirdiniz, tanıdınız kendinizi tanıttınız, acısıyla tatlısıyla günleriniz geçti. ama bu süreçte herhangi bir ihanet aldatma yalan dolan olmadan ayrı dünyaların insanı olduğunuzu birlikte bir geleceğiniz olmadığını anladınız. bu durumda beklenen son; ayrılık.
  peki sonra?
  yeni bir ilişkiye başlamak için, biten bu ilişkiye olan saygını belli etmek için ne kadar süre beklemek uygundur? var mı bir genel geçer kural?
 2. (ilişki süresi(ay)/12+birlikte geçen toplam gün sayısı/birlikte geçen mutsuz gün sayısı)*(ilişki sabiti)

  ilişki sabiti: sevmenin derecesine göre 0-1 arasında değer alabilir.

  not: sonucun birimi aydır.
 3. her insana göre değişebilecek süre.

  bir taraf belki aylar öncesinden bitmeye başladığını hissetti, düzeltmeye çalıştı ama değişen bir şey olmadı. bittiğinde zaten hazırdı.

  diğer taraf hiçbir şeyin farkında değildi. aniden bir bitiş yaşadı, ve uzun zaman toparlanamadı.

  veyahut bunların tam tersi.

  önemli olan hayatın akıp gittiğini unutmamak sanırım. kendini kapattıkça dış dünyaya daha fazla kaçacaksın yenilerden, yeniliklerden.

  yalnızlık istenilen şeyse eğer, evet yalnız kalmalı insan. ama ekmek, su gibi yaşamak için aşk da lazımsa bünyeye, işte o zaman korkmadan dalmak gerek o suya.
 4. bence belli bir süresi yok. kötü ayrıldıysan hemen adapte olamazsın. her yeni gelen de aynı şeyler olucak hissine kapılırsın, kıyaslamalar yaparsın. en zorlu süreçtir. ama bazen de tam aksi durum olabilir. yeni gelen kişi her şeyi unutturabilir. yeni bir başlangıç yapılabilir.

  yeni bir ilişkiye başlamak karmaşık olabilir ama pişman olmamak için bazen de akışına bırakıp kaçmamak gerekir.
 5. kadınlar için hemen, erkekler için hiç bir zaman. kadın hemen unutma yolunu seçer, erkek bir ömür geçirse de derinliklerinde bir yerde izler bırakır.
 6. aşkın yeri zamanı beklemesi olmaz. aşık insan geçmişi unutur zaten.
 7. bundan yıllar önce nasıl olduğunu tam anımsayamıyorum ama bir forumda, aşk hikayesini-tanışmasını anlatan biriyle tanıştım. hatun her şeyi an ve an paylaşıyordu günlük gibi. sonrasında tanıştık falan arkadaş olduk, diğer arkadaşlarla biz de yorum yapıyoruz. henüz yeni bir ilişkiden çıkmış bu arada ve bir hafta geçmiş üzerinden. iş yerine sıkça gelen bir mimar ile yakınlaşıyorlar. genel olarak kadınlar, adamın kızın durumundan yararlanmaya çalıştıklarını dile getiriyorlar. bu farklı yorumlar arttıkça sonra arkadaş yazamadı tabi morali bozuluyor falan. insanın o dönemlerde kötü sözler duymaya tahammülü pek azdır. tabi ben iletişimi devam ettirdim kendisiyle, görüşemesek de. aradan geçen yıllarda son derece güzel bir evliliği oldu ^:41 kere maşallah^ iki de güzel evladı.

  klişe tanımlar yapılıyor durum ve kişilere göre. nasıl doğal kalınmalı buna değinen yok. hızla ve sürekli olarak sunileşmek adına pek çok bilgi veriliyor. içinizden nasıl geliyorsa o doğrudur.
 8. bir formülasyonu yoktur. hazır olduğunuzu hissedersiniz merak etmeyin. ayrılık sonrası melankolik şarkılar dinlemezseniz çabuk atlatırsınız. ha ben biraz bu acıyı hissedeyim derseniz siz bilirsiniz.
 9. ikinci kez sertleşme sürem kadardır. ikinci kez sertleştiğimde yeni bir ilişkiye hazırım demektir. hatta -düşük bir ihtimal de olsa- üçüncü sertleşmemde üçüncü bir ilişkiye de hazır olabilirim.

  dünün en begenilmeyen yorumu editi: ard arda ikii kez sertleşemeyenlerin zulfuyarina dokunmuş olmalı..