yeni mezun mühendisin asgari ücreti beğenmemesi - youreads

 1. enteresan bir durum. güzel kardeşim. okulda bir bok öğrenmediğini ikimizde biliyoruz. ben seni alıp eğiteceğim. işim gücüm arasında seninle uğraşacağım. teorik olarak benden bilgili olabilirsin hiç sanmıyorum ama diyelim ki öyle. pratik olarak hiçbir şey bilmiyorsun. benim işime en az altı ay yaramayacaksın. biz parayı tarladan toplamıyoruz. bana gelir sağlayacaksın ki sana normal bir maaş ödeyebileyim.

  ancak şöyle bir durum var. kendisini geliştiremeyeceği boktan bir işyerinde asgari ücretle çalışan mühendislerinde kafasını sikeyim.

  parayı siktir et güzel kardeşim. sen kendini geliştirecek işlerle uğraş. para zaten gelecek. ama ben kaç yıl okudum ben bu paraya çalışmam dersen ömürboyu amelelik yaparsın asgari ücretin bir tık üstüne.
 2. yeni mühendisleri asgari ücreti beğenmezler çünkü mühendis asgarisi halihazırda 3500 türk lirasıdır. sadece mühendisler değil hiçbir aklı yerinde kişi alması gereken minimum maaşı yıllarca çalıştıktan sonra kazanmayı istemez.

  ayrıca kişisel olarak gelişmek istiyorsanız bunu üniversitelerden daha kolay yapabileceğiniz bir yer yok. kütüphanelerde kitaplar, odalarındaki danışman ve asistanlar size yol göstereceklerdir. sanayide demir dövmek ise kişisel gelişim değil tecrübedir.

  siz siz olun okumamış amcalarınızın "şimdiye tornada başlasaydın kendi dükkanın olurdu" anafikirli söylemlerinden ve "mühendisler dört sene yatıp çok para istiyorlar" diye ağlayan zırcahillerden uzak durun.

  bonus
 3. anlamak gerçekten güç.
  asgari ücret maaşın tabanıdır. daha aşağısı zaten yok. insanlar neden 22 23 yaşına kadar yırtınsınlar o zaman? temel eğitimi zar zor da olsa bitirerek işe girsin herkes ve asgari ücretle işe başlasın o halde. en az 4 5 sene daha fazla çalışmış olacak lise mezunu şahıs. belki değişecek emeklilik şartlarından faydalanmış olacak. mühendis olmayarak sırtına yüklenen sorumluluğun yarısına bile maruz kalmayacak. fazla mesai yaptığında parasını alacak. arkasında mühendisin arkasında olduğu gibi geçirmeye çalışan patronlar değil sendika olacak. şoförlüğü,mesleki sertifikaları vb şeyler varsa ekstra iş kapıları açılacak.

  şimdi denilecek ki mühendisin maaşı diğerine göre daha fazla artış gösterir. gösterse ne olacak? itin götüne sokulan mühendis değil mi? kırtasiyeden alınan notlarla okul bitiren sadece mühendisler mi? eğitim fakülteleri ne iş yapar üniversitede? öğrencileri kaç senede okul bitirir?
  mühendisliklerden daha kaliteli eğitim sunduğuna, kişiyi mesleği için daha iyi hazırladığına dair hangi doneler sunulabilir? ama onlar da kpss ile uğraşıyor falan demesin kimse. pek çok bölüm var böyle mühendislik fakültelerinden kat be kat değersiz eğitimle öğrencisini çalışma hayatına hazırlayan.

  bu mesele sadece mühendisleri ilgilendirmiyor. böyle ayıplara alet olmamak gerek.
 4. neyini beğenecek lan? benim ekmek aldığım fırındaki adam da asgari ücret alıyor, üstüme giydiğimi aldığım mağazadaki kasiyer de asgari ücret alıyor.

  boşuna mı okumuş bu adam yıllarca?
 5. aynısını mit, stanford, berkeley, caltech gibi üniversiteler için de söyleyin yiyorsa dediğim durum. bazen şaşırıyorum şurada okuduklarıma ya.
  kuz
 6. "kalifiye eleman" denen bir kavram var bir de "vasıfsız eleman" açıklama gereği duymuyorum. asgari ücret de adı üstünde. hayatının 20 senesini kalifiye olabilmek için çalışmış insana asgari ücret verirsen vasıfsız elemana ne maaş vereceksin? mesele mühendis, teknisyen,öğretmen polis değil yani.

  okullardaki eğitim yeterli değilse bu mezun olanın hatası değildir mezun edenin hatasıdır. birileri çıkıp "ya siz bunlara mühendis demişsiniz ama bunlar düpedüz vasıfsız eleman" demediği sürece, karşıdaki "hakkaten bunlar olmamış biz bunları böyle değil şöyle eğitelim" demediği sürece siz onlara kalifiye eleman muamelesi yapmak zorundasınız.

  türkiyedeki ekonomiden, kişinin geçinebilmek için ihtiyaç duyduğu paradan falan hiç söz etmedim dikkat ederseniz.
 7. asgari ucreti begenen herhangi biri var mi ki muhendis olani begensin, geciniz.
 8. ben iş veren olsam almazdım hiçbir yeni mühendisi. olum enayi miyim lan? alemin salağı ben miyim?
  mal mıyım milletin eğitemediği mühendisi ben eğitiyim?
  niye bir de fazla para veriyim? vasıfsız eleman lan, türkiye'de mezun olan mühendislerin çoğu vasıfsız. iki ingilizce kelimeyi yanyana getiremeyenler var. yeni bir şey gördüğünde uzaylı görmüşe dönenler var. c'nin printf'ini görmemiş bilgisayar mühendisleri var.

  işveren olsam neden 2000 para veriyim bunlara?
  sen almanya seviyesinde mühendislik eğitimi alma ya da kendine hiçbir artı katma, sonra gel bana 5k maaş ver.

  vermem lan, benim değil mi olm para vermiycem. ıııh ıııh vermiycem.


  edit akbayram: lütfen herkes bir dakikalığına pezevenk olduğunu düşünebilir mi?
  evet kardeşim şuan bunu okuyorsun ve pezevenksin, 1 dakikalığına çok değil. asgdshjadad

  sen mühendislik okumuşsun, tıp okumuşsun 6-7 yılını vermişsin bir meslek sahibi olabilmek için. pipon falan var, arada starbucks'da kahve kitap yapıyorsun. fularını takıp buraya geliyorsun takılıyorsun burada.

  sorum şu. pezevenklik yapabilir misin? düşün bakalım bir dakika düşün, her şeyi bırakıp ben pezevenk oluyorum arkadaş diyebilir misin? lan o kadar okul okudun. kitap bitirdin. fuların var yahu. dünyanın en boktan mesleği, yapamayacak mısın? düşünüyorsun şuan "bir pezevenkte olan özellikler bende var mı?"

  yok lan yok düşünme. belki badboy'da vardır o istisna hehefjdhhjasdhjas

  tabii ki yapamazsın. kolay mı lan bilmediğin bir işte bir anda uzman olmak? kasiyer, temizlik işçisi, taksici, şef olamayacağın gibi.
  bir anda olamayacaksın en azından. önce işe girip tecrübe kasman gerek. insanlar anasının karnından pezevenk olarak çıkmıyor malesef.(*:swh)

  demek istediğim; meslekleri küçümsemek yerine, insanlar seçtikleri meslekte daha kalifiye olabilmek için uğraşmalılar. mesela nusret. kasap diye beğenmezsiniz. beğenmeyen at kafalılara söylüyorum eğer varsa burada. sen tıp okumuş olabilirsin ama mesleğinde onun kadar başarılı değilsin. o işini yüzde 90 iyi biliyor ve sen yüzde 30'un ile kendini büyük görüyorsun. önemli olan iş değil; işim dediğin işte kendini ne kadar uzmanlaştırdığındır.
  ona göre para alıyorsun.

  ne kadar iyi pezevenksin? o kadar para. ne kadar iyi mühendissin? o kadar para.
  parayı belirleyen mesleğin kalitesi değil; insanın kalitesi.
  mesleğin kalitesinin değiştirdiği şeyler, statü ve o işte kazanabileceğin maksimum - minimum para. pezevenkliği hor görmeyelim lütfen.(*:swh)