1. güney yarım kürede, türkiye ile hemem hemen aynı paralellerde yer alan bir ada ülkesi. ada halkı kendilerini, yerel ve uçamayan kuşları olan "kivi" olarak adlandırıyor.

  adamların kafası o kadar güzel ki, hava kuvvetleri armasına bu uçamayan kuşu koymuşlar. :)
 2. Yeni Zelanda’da yerli halk Maoriler tarafından kutsal sayılan Whanganui Nehri ‘canlı varlık’ olarak tanınarak nehre hukuki statü verildi.

  Nehir için 80 milyon dolar tazminat ve nehrin temizlenmesi için de 30 milyon dolar fon verilecek.

  Maori kabilesini parlamentoda temsil eden milletvekili Adrian Rurawhe, Whanganui’nin ‘iyiliğinin’ insanların iyiliğiyle doğrudan alakalı olduğunu, bu nedenle nehrin kimliğinin tanınmasının hayli önemli olduğunu belirtti.

  Yeni Zelandalı bakan Chris Finlayson da Maorilerin 160 yıldan uzun süredir nehre bu statüyü kazandırmak için mücadele ettiğini belirtti: “Biliyorum ki insanların hissettiği ilk şey doğal bir kaynağa hukuki şahsiyet kazandırmanın oldukça garip olacağıdır ancak bu, şirketlerden ya da anonim topluluklardan daha garip değildir.”

  darısı dünyanın başına...

  kaynak: diken
  mesut
 3. kaynak 1, 2
  yeni Zelanda hükümeti ülkede temiz, yeşil ve sürdürülebilir bir gelecek için yeni petrol ve gaz aramalarına izin vermeme kararı aldığını bildirmiş, karar başbakanlığın resmi internet sayfasından yazılı bir açıklama ile duyurulurken gerekçe olarak da “Yeni Zelanda için doğru dengeye odaklanıyoruz, var olan sektöre sahip çıkıyoruz ve gelecek nesilleri de iklim değişikliğinden koruyoruz.” denilmiş.

  önce nehirlere hukuki statü verdiler, şimdi bu haber, dünyanın dengesini (!) bozacak bunlar :)
  mesut