1. iki yıl yurtta kaldım o bölgede, kumkapı tarafında. birleşmiş milletler'de bu kadar farklı milletin temsilcisi yoktur.
  2. bu yerin bir de ruhu vardır ki paha biçilemez.
  3. (bkz: istanbul'un göt deliği)

    aktarmaların en birinci noktası. çoğu insan buradan zibilyon kere geçmiş ancak ara sokakları, tekinsiz akşam pazarları, mor ışıklı otelleri ve karanlık dehlizlerinden bihaberdir.
  4. İstanbul,dönemin ticaret merkezi olması ve geçiş bölgesi konumu ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve tarihin izlerini bünyesinde barındırmaktadır. Geçiş bölgesi olması ve coğrafi konumu onu ulaşılamaz ancak çok istenen bölge olarak ilan etmiştir. Türkler İstanbul’a egemen olduktan sonra mimari fazlasıyla gelişti ve hala tarihin izleri gözle görülür ve ziyaretçilere açıktır. Yenikapı,adını garip bir hikayeden almaktadır.
    İstanbul,dönemin en çok tarihi yapılarına sahip olan ve özellikle surlarıyla dikkat çeken bir şehirdi. Türkler İstanbul’u aldıktan sonra buralar giriş kapısı ve savunma surları olarak kullanıldı ve adlandırıldı. (Edirnekapı,Topkapı,Ahırkapı,Kumkapı, Çatladıkapı,Mevlanakapı,Silivrikapı) Her kapının bir hikayesi ve efsanesi var ancak Osmanlı döneminde Yenikapı farklı bir anlam taşıyor. O dönemde falcılık ve büyücülük kati suretle yasaklanmış ve kesin emir verilmiştir. Padişah bir gün halkın içine girdi ve onlar gibi hareket ederek gözlemlemeye başladı. Esnafla konuştu, alış veriş yaptı ve dertlerini dinledi. Yolda biriyle karşılaştı ve belki de o kişi Yenikapı’nın isim babası olacak kişi idi. O kişi bir falcıydı. Padişah çok sinirlendi ve askerlerine dönerek: Sizlere büyünün ve falcılığın yasak olduğunu söylemedim mi şeklinde serzenişte bulundu, askerler falcıyı hemen aldı fakat padişah müdahale etti. Eğer kurtulmak istiyorsan ve geleceği bu kadar iyi biliyorsan söyle bakalım ben, şehre yeni bir kapıdan giriş yapacağım bu kapı nerede olacak ve hangi kapıdan gireceğim şeklinde sordu.Falcı,küçük bir kağıda bir şeyler karaladı ve padişah’a dönerek,bunu kuşağınıza saklayın ve girdiğiniz an da açın dedi. Padişah, askerlerine falcıyı almalarını ve sahile gitmelerini söyledi ve gizlice fısıldadı o kapıyı yıkın. Askerler, padişahın gireceği kapıya bir delik açtılar. Padişah,falcıyı aldatacağını düşündü ve kapıya doğru ilerledi kendinden emin bir şekilde. Eğilerek kapıdan değil o delikten içeri girdi ve falcıya gülümsedi.Falcı kuşağından küçük kağıdı çıkarmasını istedi. Kağıtta yazılanlar Yenikapı’nın yapımının ilk basamağıydı. Kağıtta” Padişah’ım yeni kapınız hayırlı olsun” yazıyordu. Padişah, askerlerine dönerek emretti, yıkılan duvar yerine yeni bir kapı inşa edin ve adını da Yenikapı koyun.(4. Murad)

    Efsane farklı şekillerde anlatılıyor ancak olayın kahramanları 4. Murad ve büyücüdür. ali ersoy