yenilik iktisadı - chris freeman, luc soete - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
yenilik iktisadı - chris freeman, luc soete
modern toplumsal refahın ve iktisadi gelişmenin en önemli faktörlerinden birisinin teknolojik yenilikler olduğunda kuşku yoktur. yenilikler devlet yönetiminden şirket yönetimine değin her düzeyde önem kazanmış, sadece kendine özgü bilim ve teknoloji politikaları alanında değil, yeniliğin veya teknolojik değişmenin ortaya çıktığı, insanları ve toplumları etkilediği her yerde, yüzlerce sorunun sorulmasına neden olmaktadır.

yenilik nedir? icat nedir? her icat yenilik midir? modern yenilikler nasıl doğar? eski icat ve yeniliklerden farkı nedir? araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin rolü ve etkisi nasıl ölçülebilir? firma düzeyindeki a&g faaliyetleri ile devletlerin bilim ve teknoloji politikaları nasıl olmalıdır?

türkçe (orijinal dili:ingilizce)
526 s. -- 2. hamur-- ciltli -- 19 x 24 cm
ankara, 2003
ısbn : 9789754032918

çeviri : ergun türkcan


 1. bu alanın kült kitabı. pek çok üniversitede ders kitabı olarak okutuluyor. çevirmenini de pek severiz. kişisel kütüphanesinin nice mektepten geniş olduğu rivayet edilir. tatlı tatlı anlatırken kürsünün altından tespih çekişini ösledik be hocam!
  mutlu
 2. kitabın "teknoloji ve iktisadi büyüme" başlıklı 13. bölümü; büyümenin aşamaları, yakınsama, büyüme teorisi, yeni modeller, teknolojik değişmenin modele sokulması ve tüm bunların eleştirisi bağlamında muazzam bir özettir.
  mutlu